Iz Ministarstva mora ne žele produžiti rok za predaju ponuda za koncesiju na Marinu Zadar, a potencijalni ponuđači stalno nailaze na podmetanje noge u složenom postupku prikupljanja dokumentacija. Rok i dalje ostaje 17. veljače minutu prije ponoći, a vrijeme od 60 dana obuhvaćalo je sve moguće blagdane.
Osim što to izaziva sumnju da je natječaj namješten za već odabrane, nameće se zaključak da i nije dobro pripremljen. Isto što je prije 10 godina ustanovio Upravni sud na tužbu Tankerkomerca, da bi to bio razlog aktualnom vodstvu Ministarstva mora da poništi natječaj nakon jednog desetljeća.
U novom natječaju je najspornije dokazivanje iskustva u poslu nautičkog turizma, te idejni projekt. Kroz broja pitanja naručiteljima, problematizira se nepotpuna dokumentacija objavljena u natječaju, što su i sami u jednom segmentu oni morali priznati. Nema arhitektonskih i geodetskih podloga, također su upozorili ponuditelji.
U oglasniku eojn.hr postavljeno je više od 10 zahtjeva za produženjem roka, jer to što se traži izaziva puno dvojbi i nejasnoća te je nemoguće je ispuniti u rokovima natječaja.

U natječaju prije 10 godina nije se uvažila zakonita zbilja prema kojoj je Marina Zadar zaštićeno arhitektonsko djelo Ante Uglešića iz 1982. godine, za koje je on dobio i državnu nagradu Viktor Kovačić, podsjetili su u najnovijem pitanju potencijalni ponuđači. Oni ističu nešto što ne znaju ni u resornom ministarstvu graditeljstva, a to je da potrebno od autora dobiti dopuštenje u slučaju bilo kakvih izmjena, a posebice rušenja objekta, što nije priloženo u dokumentaciji natječaja.
Tu je i važeća prostorno planska dokumentacija u kojoj je Marina Zadar nešto što je već izgrađeno – postojeća. U tom Prostornom planu Zadra, za područje uvale Jazine, u obuhvatu kojeg je Marina Zadar obaveza je izrade arhitektonsko – urbanističkog plana. Proizlazi to iz lokacijske informaciji koju su dobili od nadležnih, navodi se u pitanju potencijalnih ponuditelja koji muku muče s hvatanjem postojećih zakona i pravilnika u odnosu na zahtjeve iz natječaja.

Svi znaju da idejno rješenje nije isto što i idejni projekt za koji je izdan Pravilnik 2024. godine, a znaju li to kreatori natječaja u Ministarstvu mora?
Naime, njihov odgovor tek izaziva opravdanu sumnju.
“Dvojbe koje se iznose pitanje su realizacije samog projekta od strane odabranog ponuditelja. Odlukom o davanju koncesije odredit će se dovoljno dugi rokovi koji će omogućiti odabranom ponuditelju ishođenje svih potrebnih dozvola za gradnju, odnosno rekonstrukciju uvažavajući propise koji uređuju prostorno uređenje i gradnju, kao i ostale zahtjeve kako bi se osigurala zakonita rekonstrukcija i zakonito gospodarsko korištenje luke i pomorskog dobra”, kažu, a ne kažu ništa u odgovoru iz Ministarstva mora.
Kako doznajemo, u Ministarstvu graditeljstva u kojem se treba ishoditi uvjerenje, nastala je „frka i panika“ oko te odredbe natječaj u kojoj oni sudjeluju. A ne znaju kako će u praksi provesti suglasnost na autorska prava za bilo kakav idejni projekt.

Idejni projekt trebao bi biti osnova za ocjenjivanje s 40 od 100 bodova “ponuđenog iznosa ukupnoga investicijskog ulaganja prema studiji gospodarske opravdanosti.” Tko će ga iz struke ocjenjivati u Ministarstvu mora?
Pod sedam stavki obavezne dokumentacije, u natječaju se za spornu projektnu dokumentaciju, navodi tek ovo:
Idejni projekt zahvata u prostoru na pomorskom dobru izrađen od ovlaštenog projektanta sukladno dokumentima prostornoga uređenja i prema studiji gospodarske opravdanosti, s time da je na izvan lučkom području dozvoljena samo rekonstrukcija postojećih građevina na način da se planira isključivo poslovna namjena (trgovačkih, uslužnih, servisnih, ugostiteljsko-turističkih, proizvodnih i sličnih namjena);

U natječaju istog ministarstva od prije 10 godina, uz idejni projekt tražilo se uvjerenje nadležnog tijela za izdavanje lokacijske dozvole da je zahvat prikazan u idejnom projektu planiran dokumentima prostornog uređenja.
Ponuditelji imaju još 10-ak dana da prikupe 13 izjava i papirnatih dokaza na natječaj za koncesiju na Marinu Zadar koja je izgrađena prije skoro 40 godina. Natječaj je objavljen 18. prosinca 2024. godine.

Što znači zaštićeno arhitektonsko djelo? Znači da se ne smije nikako dirati iako je bez funkcije? Ne vraća uloženo? Koje pizdarije!
Afrika sa strujom iz solara i vjetroelektrana. 🙂
Što su četnici za vas male bebe.Kako je lipo tuđe prodavati još ka si profitira u ratu.
Ajme ne možeš više ni čitati a ni gledati svu ovu devastaciju grada. Ne bi se začudila da i more za betonirani.
Za turske jahte!
Ma platiti će to za mafiju Grad, provući račun kroz neku fintu . Treba li im i cestu kakvu kupiti? Imaju muzičku želju? Sve ispunjavamo.
Ma kakvo zaštićeno arhitektonsko djelo. To je jedno od najvecih rugla u gradu
Rade bi tu zgradu opalija .
Marinu treba ostaviti kakva je…naravno treba počistiti, renovirati, popiturati i staviti u funkciju – napokon!
A što je lipo prodavati što nisi izgradia
Ma sruši sve i nalij betona pa neka niknu 2 zgrade sa 6 stanova i parking
I posli kažeš* Nesčanse* da je tu nešto bilo.