Kakvu perspektivu imaju studenti društveno-humanističkih znanosti koji su svoj studij odabrali iz ljubavi i zanimanja, i koji se unatoč svijetu u kojem živimo, u kojem je novac i stjecanje materijalnih dobara postalo mnogima prioritet, pokušali smo saznati od Zlatka Bukača, predsjednika Centra za društveno-humanistička istraživanja. Centar, koji još nema vlastiti prostor, je osnovan koncem 2010. godine s idejom okupljanja kompetentnih ljudi koji žele realizirati svoje projekte o određenim pitanjima i problemima iz područja društveno-humanističkih znanosti. Pritom valja spomenuti kako su upravo i članovi Centra sudjelovali na spomenutoj konferenciji.
Kako se rodila ideja o osnivanju Centra?
Ideja o Centru je postojala već nekoliko godina, a doživjela je svoj vrhunac nakon prvih obrana diplomskih radova u rujnu i listopadu na kojima smo dosta raspravljali o mogućnostima zapošljavanja i budućnosti naše znanosti kojom se bavimo pet godina. Te rasprave i razgovori odvijali su se u neformalnim okruženjima s kolegama i kolegicama i zapravo je na taj način i došlo do nekih konkretnih odluka o osnivanju Centra.
Željeli smo napraviti nešto što bi nam omogućilo da se bavimo onime što volimo i što smo diplomirali bez obzira na ono što život nakon diplome donosi, bez obzira na vrstu posla ili nezaposlenost, da imamo mjesto gdje svi mogu i dalje uživati u onome za što su učili pet ili više godina. Uskoro smo krenuli s riječi na djela i pokrenuli postupak za osnivanje Centra unutar kojeg bi studenti i diplomanti zajednički radili na projektima prvenstveno iz ljubavi, no s mogućnostima da se izrađuju projekti koji bi dobivali potrebnu financijsku potporu iz raznih fondova (kako nacionalnih tako i međunarodnih).
Koje su zapravo djelatnosti i ciljevi Centra?
Sama suština Centra se jako brzo koncipirala – udruženje studenata, diplomaca i sveučilišnih profesora koji bi sa svojim projektima omogućavali skupljanje iskustva članova, kao i prostor, vrijeme i razloge za rad unutar onoga za što su obučeni da rade. Cilj osnivanja Centra je promicanje, podupiranje i provođenje teorijskih i primijenjenih istraživanja kulturnih fenomena karakterističnih za suvremena društva, te jačanje civilnog društva u svrhu razvoja lokalne i regionalne zajednice. Mnogobrojne djelatnosti koje se ubrajaju pod to su vidljive na našim stranicama, uglavnom su to provođenje istraživanja, organiziranje i sudjelovanje u međunarodnim znanstvenim skupovima, konferencijama, usavršavanje članova i poticanje stjecanja novih znanja i vještina iz područja društveno-humanističkih znanosti.
Centar bi trebao biti mjesto u kojem bi razni studenti sa Sveučilišta mogli skupljati iskustvo u praksi, a kroz određene projekte i objavljivati znanstvene radove, prijevode, imati honorarni posao, radni staž… Ujedno smo si za veliku zadaću dali ukazivanje široj javnosti na korisnost i učinkovitost društvenih i humanističkih znanosti. Poznata je stvar da mnogi misle da od npr. sociologije, filozofije, antropologije nema previše koristi, no mi ćemo svojim komentarima na razne društvene fenomene, kao i svojim radom pokušati ukazati da možemo uvelike pomoći gradu Zadru i, na kraju, sebi čime bi možda i razbili određene i naširoko prihvaćene predrasude o društvenim i humanističkim znanostima.
Drugo istraživanje je istraživanje o percepciji osobne sigurnosti, policije i javnog prostora u gradu Zadru čije planiranje je tek u počecima, dok je istraživanje o mladima lagano pri kraju. To je samo jedna sfera, sfera socioloških istraživanja, u centru s kojom smo sada najviše zaokupljeni, prvenstveno jer su većina članova i članica sociolozi. No sad kreću i geografi, lingvisti…