Remontnom brodogradilištu Nautičkog centra Prgin u Šibeniku izdan je nalog pečatiran u Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture u Zagrebu da se odmah obustave svi daljnji radovi na rezanju brodske dizalice “Veli Jože”.
To je najvažnija činjenica, dočekana u javnosti, posebno pomorskoj, s odobravanjem, pa i oduševljenjem “derivirana” sa žurnog sastanka ministra pomorstva. Prometa i infrastrukture Božidara Kalmete, državnog tajnika za more kap. Marija Babića i ministra kulture Bože Biškupića.
Tema sastanka bila je kako “velog Jožu”, možda i najprepoznatljiviji simbol hrvatskog pomorstva, njegove snage i izdržljivosti spasiti od zaborava.
Osnovana je i posebna radna skupina predvođena tajnikom Babićem koja će u kratkom vremenu okupiti “nadležne faktore” iz područja pomorstva, kulture i šire javnosti – brodogradnje, muzeologe, povjesničare, pomorce – te razmotriti dosadašnje, možda i nove ideje o zaštiti (činilo se) zaboravljenog broda.
Novinar Slobodne Dalmacije Mladen Krnić koji je jučer napisao komentar o (ne)spašavanju broda nazvao je u srijedu ministra Kalmetu koji nije odbio primjedbu o “tromosti sustava” iz njegova resora te je izrazio želju da se povijesni brod zaštiti.
-Nešto se apsolutno mora napraviti, to je nacionalna vrijednost i svakako je treba sačuvati, za to se zalažem. Nažalost brod je već prilično osakaćen. Još dok je bio u vlasništvu Brodospasa sa njega su skinuti vrjedniji dIjelovi, ali “havarija” je sada zaustavljena, rekao je Kalmeta.
Pomorski muzej čeka dijelove
– Prerano je govoriti koji bi karakteristični detalji s “Velog Jože” mogli biti sačuvani i prezentirani u Hrvatskom pomorskom muzeju, ali primjerice to bi mogla biti kuka s dizalice i slični impresivni dijelovi opreme, rekao je Stjepan Lozo, ravnatelj splitskog muzeja koji je pohvalio inicijativu ministra Božidara Kalmete.
















