ZADAR– Ovotjednom odlukom o prijenosu koncesije s tvrtke Marituna na tvrtku Kali tuna za nastavak uzgoja tuna kod Zverinca, zaokružen je zapravo čin kupoprodaje.
Direktor Maritune Božo Josup prodao je tvrtku Kali tuni, a prema neslužbenim informacijama od tog novca zaposlenicima holdinga Tankerkomerca isplaćena je posljednja zaostala plaća. Po dobrim poznavateljima prilika to i dobar poslovni potez Jusupa, jer se na taj način oslobodio troška.
Marituna je, kao samostalna tvrtka nastala 2001. godine iz dotadašnje tvrtke Plodovi mora koja ima pogon i sjedište u Gaženici. Jusup je postao direktor te tvrtka nakon što se povukao s direktorskog mjesta u Tankerkomercu i preuzeo mjesto predsjednika Nadzornog odbora.
Sad već bivši direktor Maritune Božo Jusup prošle je godine za Zadarski list ocjenio uspješnom sezonu uzgoja tune u 2008. godini. -Prošlu godinu zatvorili su s kapacitetom na farmi od 750 tona plavorepe tune. Od te količine sada izvoze između 450 i 500 tona. Ostala riba koja je neisplative veličine za prodaju ostaje na daljnjem uzgoju za sljedeću izlovnu sezonu. Financijski gledano količina tune koju izvozimo jamči normalnu profitabilnost firme, ali ne i neku veliku zaradu, izjavio je tada Jusup. Sudjelovanje Maritune u ovogodišnejm izlovu tuna za japansko tržište nije najavljeno iz Uprave za aqakulturu Ministarstva poljoprivrede.
















