ZADAR – Posljednja istraživanja pokazuju kako se trend porasta broja napada na IT sustave nastavlja pa je pravodobna zaštita u suvremenim uvjetima poslovanja preduvjet za ostvarenje poslovnog uspjeha, naglašeno je tijekom predavanja ”Cjelovita sigurnost IT sustava kao dio strategije uspjeha” održanog posljednjeg dana treće Combis konferencije u Zadru.
Istraživanja pokazuju kako je, unatoč općoj zabrinutosti oko sigurnosti računala, prijenosnika i mobilnih uređaja, većina zabilježenih napada uspješno izvršena iskorištavanjem propusta na poslužiteljima i aplikacijama. Isto tako, najveći broj napada na sustav, čak 74 posto, i dalje je uzrokovan vanjskim izvorima, dok je 20 posto napada izvršeno iznutra.
”Neki od uobičajenih koraka koje korisnici najčešće poduzimaju kako bi se zaštitili su antivirusna i antispam zaštita, vatrozid i ‘backup’, no što je s filtriranjem web prometa, zaštitom od nepoželjnih programa ili kontrolom USB i sličnih uređaja? Zbog nedovoljne zaštite sustava dolazi do neovlaštenog pristupa podacima čime se nanose veliki financijski rizici te gubici u poslovanju tvrtke. Stoga je potreban cjeloviti pristup sigurnosti IT sustava, koji prije svega uključuje procjene rizika i troškova te kvalitetnu sigurnosnu politiku prilagođenu potrebama te specifičnostima pojedine tvrtke i njenog poslovanja.” – istaknuo je Petar Perković, stručnjak za sigurnosne sustave iz Combisa.
Sposobnost otkrivanja neovlaštenog upada u IT sustav predstavlja još uvijek velik kamen spoticanja za većinu tvrtki te je u čak 69 posto slučajeva napad otkriven tek od treće strane, umjesto od same tvrtke.
”Sigurnost sustava i povjerljivost podataka čine temelj poslovanja u koji treba pravodobno ulagati. Naime, trošak koji može nastati prilikom napada na IT sustav daleko je veći od preventivnog ulaganja u zaštitu sigurnosti. Stoga i samoj zaštiti treba pristupiti strateški, kako bi tvrtka osigurala nesmetano poslovanje te izbjegla nepredviđene troškove.” – naglasio je Perković.
Treća Combis konferencija koja se održava u razdoblju od 20. do 22. svibnja u Zadru, okuplja preko 250 sudionika iz Hrvatske i regije te je namijenjena krajnjim korisnicima iz područja financijskog i telekomunikacijskog sektora, državne uprave i industrije.