Miljenko Domijan, koji je s mjesta glavnog konzervatora Republike Hrvatske umirovljen 31. prosinca 2011. godine, ali je kao savjetnik i jedna od nesumnjivo najkompetentnijih osoba u svojoj struci, ne samo u Hrvatskoj nastavio raditi na posebnim projektima značajnim za hrvatsku kulturu, takav je ugovor sklopio i za ovu godinu.
Apoksiomen, kaić, ribe…
– Institucije glavnog konzervatora kao takve više i nema u ustroju Ministarstva. Ja sam ugovorno s Ministarstvom zadržan zbog dovršetka poslova za zahtjevna pitanja očekivanja kulturne baštine na području cijele Hrvatske.
Jedan od tih poslova je nastavak aktivnosti u projektu nominacije Sakralnog kompleksa na ostacima rimskog foruma u Zadru za upis na UNESCO-ovu listu svjetske baštine?
– Svakako, ali ne i jedino. Riječ je općenito o svim zahtjevnijim projektima u kojima im je moje znanje i iskustvo potrebno. Jednostavnije rečeno, dok me trebaju sretan sam da me trebaju i da je moj rad nekomu potreban. Ne radi se o klasičnom poslu u kojem dolazim na posao i otkucavam karticu svakoga dana, već je angažman na pola plaće uz rad po potrebi i projektu. Tu uz spomenute radnje zadarskog upisa u UNESCO, imamo dovršetak posla oko Apoksiomena, odnosno uređenja i prezentacije u Palači u Lošinju. I dalje sam na čelu stručne savjetodavne komisije za obnovu Dubrovnika. Tu sam i kad god se procijeni da moj savjet i angažman treba. Kad ne bude trebao, ja ću u kaić pa na ribe.
Zanima nas, naravno što se trenutačno radi oko zadarske kandidature za UNESCO-ovu listu svjetske baštine?
– Dorađujemo neke stvari i to smo poslali u Pariz. Očekujemo sastanak UNESCO-ova komiteta pa ćemo vidjeti. Imamo na raspolaganju tri godine, iako bismo mi voljeli da glasovanje i uvrštenje ide na prvom sastanku ove godine.
Ako sam dobro razumio kad je kandidatura usvojena i bila pred UNESCO-om lani u lipnju u St. Peterburgu, dorada i ispravljanje eventualnih nedostatka, odnosno intervencije u smjeru mišljenja Komiteta UNESCO-a se moraju odraditi kroz tri godine?
– Da, ali kako sam kazao, mi se nadamo da ćemo to riješiti i naći se na glasovanju već ove godine u Kambodži, zaključio je Domijan.