Djevojka se nađe u vrtlogu zavjere, osvete, ljubomore, mržnje, suočava se s gubitkom tek rođenog djeteta i svime time slomljena upada u depresiju, proglašavaju je ludom i šalju u umobolnicu. S druge strane druga djevojka trpi očuhovo zlostavljanje i za to krivi svog biološkog oca, njegovu drugu suprugu i naposljetku svoju polusestru i kreće u osvetu. To je ukratko radnja novog romana „Naranyjin plač” zadarske spisateljice Marijane Dokoza, koji je predstavljen u zadarskoj Gradskoj knjižnici.
Novi roman Marijane Dokoza objavila je naklada Ljevak, a o romanu su pred brojnom publikom u Zadru govorili prof. Nives Tomašević, Ivana Halužan studentica Odjela za informacijske znanosti i sama autorica. Ulomke iz romana čitala je glumica Vanessa Radman.
Marijana Dokoza, koja je u svijet literature ušla poezijom, na promociji je rekla kako joj je drago da ju je njen Zadar dočekao u velikom broju.
– U Zadar mi je uvijek drago doći, a nadam se da ću se uskoro ovdje i vratiti – kazala je autorica.
Predstavljajući knjigu, Nives Tomašević je istaknula kako je Marijana Dokoza sjajna pripovjedačica i pjesnikinja. – Autorica u romanu govori o ljubavi i mržnji, dobrim i zlim ljudima. To je obiteljska priča, psihološki triler, fino satkano štivo s predivnim rečenicama i dobro obrađenim likovima, a čita se u dahu – kazala je prof. Tomašević ističući kako se u hiperprodukciji poezije i proze stvorila osoba koja ima što za reći.
Iznenađujuće reakcije čitatelja i struke
Ivana Halužan je rekla kako je roman čitala u dahu te kako joj je bilo žao kada je došla do kraja. – Ovo je roman koji će dodirnuti vaše najdublje osjećaje – kazala je. Autorica je osim o romanu govorila i o počecima svog književnog puta koji je počeo poezijom zahvaljujući poznatom zadarskom književniku pok. Miljenku Mandži koji ju je ohrabrio da uđe u književnost. „Imala sam osamnaest godina kada sam mu došla sa pjesmama koje sam do tada napisala. Rekao je kako će od tih „pjesmuljaka” nastati nešto lijepo, ali samo ako slijedim svoje srce. I slijedila sam. Iz tog puta prema srcu nastali su još brojni lijepi stihovi kao i ovaj roman koji je dobio dobre kritike” kazala je autorica.
Marijana Dokoza je otkrila kako su je reakcije čitatelja i struke iznenadile, te kako joj je žao što se knjige u Hrvatskoj prodaju po cijenama koje nisu prihvatljive u ovoj financijskoj krizi. – Knjige bi trebale biti dostupne svima, svim slojevima društva.
Konstantno govorimo o kulturi, težimo tome da naši mladi ljudi, učenici, studenti, pa i ostali se posvete knjigama, čitaju knjige, stvaraju književnost, ali kako ako su knjige tako nedostupne zbog cijena, ako su mladi ljudi koji žele biti dio stvaranja književnosti prepušteni sami sebi. Bar netko od gradskih kulturnih otaca bi trebao biti prisutan na promocijama knjiga, na večerima poezije, proze, gledati što se događa jer događa se puno. Trebali bi ulagati u mlade nade naše književnosti, ali to se ne radi. Potrebno se sam izboriti, dođi do nekog stupnja prepoznatljivosti u društvu da bi se netko od kulturnih gradskih vlasti udostojao doći na promociju nekog književnog djela ili na neku književnu večer. To je nepravedno prema književnosti općenito – kazala je Dokoza.
Marijana Dokoza već priprema novi roman čija je radnja temeljena na životu jedne mlade žene, muslimanskog porijekla koja je bila izložena psihičkom i fizičkom nasilju.


