Zadarska županija pokreće novi Program kreditiranja poljoprivrednih proizvođača putem subvencioniranja kamata na kredite. Cilj je dodatno potaknuti ulaganja u poljoprivrednu proizvodnju i preradu te ojačati konkurentnost gospodarstava na području županije.
Program će obuhvatiti subvencioniranje kredita za kupnju, izgradnju, uređenje ili proširenje plastenika i staklenika, objekata za preradu meda i mlijeka, proizvodnju sira, uzgoj peradi, preradu mesa i proizvodnju tradicionalnih mesnih proizvoda te proizvodnju vina. Osim građevinskih ulaganja, subvencionirat će se i nabava opreme koja doprinosi modernizaciji i unapređenju poljoprivredne proizvodnje.
Krediti će se odobravati u iznosima od 30.000 do 200.000 eura, pri čemu će svaki korisnik moći ostvariti jedan kredit. Rok otplate bit će do deset godina, uz mogućnost počeka do dvije godine, dok će rok korištenja kredita biti do 12 mjeseci.
Program je predstavljen na javnom kolegiju župana, gdje je pročelnik Upravnog odjela za gospodarstvo i turizam Ante Sjauš iznio ključne elemente budućeg javnog poziva koji je upućen na javno savjetovanje.
„Zadarska županija subvencionirat će kamatnu stopu u visini od 2,5 posto za mlade poljoprivrednike, odnosno osobe mlađe od 40 godina u trenutku prijave, dok će ostalim korisnicima subvencionirati kamatu u visini od 2 posto. Krediti se neće moći koristiti za refinanciranje postojećih obveza prema bankama, već isključivo za nova ulaganja, a prihvatljivi troškovi priznavat će se od dana objave javnog poziva“, najavio je Sjauš.
Program je namijenjen obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima, zadrugama, obrtima i trgovačkim društvima koja obavljaju ili će obavljati poljoprivrednu djelatnost, imaju sjedište i posluju na području Zadarske županije te ispunjavaju propisane uvjete vezane uz poslovanje, zaposlenost i uredno podmirivanje obveza.
Župan Josip Bilaver istaknuo je kako je riječ o važnoj mjeri kojom Zadarska županija želi dodatno potaknuti proizvodnju hrane, ulaganja u preradu i jačanje domaćih poljoprivrednih gospodarstava.
„Ovo je važna mjera i dobra prilika, posebno za mlade poljoprivrednike koji žele ulagati, razvijati svoje gospodarstvo i povećavati proizvodnju. Nažalost, nemamo dovoljno domaće poljoprivredne proizvodnje i previše hrane uvozimo. Upravo zato želimo dodatno potaknuti ulaganja i proizvodnju na našem području“, poručio je župan Bilaver.
Dodao je kako će Zadarska županija posebnu pozornost posvetiti informiranju korisnika o mogućnostima koje im se otvaraju kroz ovaj program.
„Često se događa da država ili županija osiguraju kvalitetne programe potpore, a da informacije ne dođu do svih kojima su namijenjene. Zato ćemo učiniti sve kako bi naši poljoprivrednici na vrijeme bili upoznati s ovom mogućnošću i mogli iskoristiti sredstva koja su im na raspolaganju“, zaključio je župan.
















