Na redakcijski email dobili smo “krvnu sliku” problema organizacije laboratorijske pretrage u zadarskoj bolnici, što smo proslijedili Ravnateljstvu, ali nakon tri dana nismo dočekali očitovanje.
Mnogi građani doživjeli su ovo što opisuje naša čitateljica:
” Jutarnja slika ispred Opća bolnica Zadar već je postala rutina: redovi od 7:00 sati, parkiralište popunjeno, dio pacijenata parkira kod City Gallerije i pješači do bolnice. Ako do 7:30 uspijete doći do laboratorija, često više nema redovnih brojeva za vađenje krvi. To znači povratak kući i dolazak ponovno sljedeći dan.
Trudnice čekaju najmanje sat vremena, djeca i hitni pacijenti imaju prioritet – što je medicinski ispravno. Djelatnici laboratorija u pravilu su profesionalni i korektni te pokušavaju pomoći, osobito pacijentima iz udaljenih dijelova županije. Problem očito nije u osoblju.

Problem je u kapacitetu.
Jednostavna računica pokazuje razmjer nesrazmjera. Ako je prosječno vrijeme po pacijentu oko 5 minuta, jedno radno mjesto može obraditi 12 pacijenata na sat. Uz tri radna mjesta to je 36 pacijenata po satu, odnosno 72 pacijenta u dva jutarnja sata.
Ako u tom razdoblju dođe 300 pacijenata, to je 150 po satu. Kapacitet od 36 po satu znači da 114 pacijenata svaki sat ostaje bez obrade. U dva sata to je 228 ljudi koji neće doći na red. Da bi se 300 pacijenata obradilo u dva sata, bilo bi potrebno najmanje 12 radnih mjesta – višestruko više od postojećeg kapaciteta.
To više nije pitanje dojma, nego elementarne organizacijske matematike.

Ako zdravstveni sustav treba osigurati učinkovitu i dostupnu zaštitu zdravlja, kako proizlazi i iz članka 35 Povelje o temeljnim pravima European Union, tada je legitimno postaviti pitanje odgovara li trenutna organizacija potrebama grada i županije.
Vrijeme je za javnu analizu stvarnih brojki, razmatranje dodatnog punkta za vađenje krvi u gradu te uvođenje sustava naručivanja po terminima.
Građani ne traže privilegije – traže sustav koji funkcionira, jasan je i glasna bila jedna od tisuće korisnika te elementarne zdravstvene usluge.

Tome treba dodati javnosti manje poznat problem, a to nije sam čin vađenja krvi niti broj pacijenata koje medicinsko osoblje može obraditi. Naime, usko grlo kako doznajemo nalazi se u administrativnom dijelu procesa, u povlačenju i obradi uputnica kroz sustav CEZIH, što jako usporava protok pacijenata, a zbog čega nastaju gužve.
Pa čak i u poslijepodnevnoj smjeni kada je praktički dežurstvo, zbog tog digitalnog problema, čeka se pred šalterom, što smo jučer popodne snimili.
















