Dom zdravlja se priprema za smjenu generacija u deficitarnoj pedijatrijskoj struci. Dom zdravlja u Poliklinici ima četiri prazne ambulante, te 10 pedijatrijskih timova pri Domu zdravlja.
Jučer je objavljen oglas za tri specijalizacije iz pedijatrije.
Oglas je objavljen na cijeloj stranici Slobodne Dalmacije jer se računa na taj dalmatinski bazen liječnika.
U natječaju se ističe odredba kako je odabrani kandidat obvezan je raditi u Domu zdravlja Zadarske županije onoliko vremena koliko je trajala specijalizacija.

To je i dalje najveći problem, jer su daleko manji troškovi za raskid ugovora o specijalizaciji i odlaska u drugu ustanovu i prije istaka tog roka od optimalno pet godina koliko traje specijalizacija, a može zbog, primjerice porodiljinih trajati znatno duže.
U izmjenama i dopunama Zakona o zdravstvenoj zaštiti iz 2024. godine, kada je tadašnji ministar Vili Beroš najavio da “robovlasnički” ugovori u potpunosti odlaze u povijest. Tada su ozakonjeni ” obvezni aneksi svih ranijih ugovora koji su aktivni, dakle i onih kada je specijalizacija u tijeku, i onih kada je specijalizacija završila a ugovor je još aktivan s ciljem izjednačavanja njihovih obveza prema zdravstvenoj ustanovi. U trošak specijalizacije ulazi samo stvarni trošak edukacije, ne trošak rada.

Na stranici Doma zdravlja navode se samo pedijatri koji se nalaže u dvije ambulante u Poliklinici. Oni što su ostali u nekadašnjoj zgradi Doma zdravlja i odbijali su preseliti kao što nisu pristali na dežurstvo vikendom u bolničkom krugu, nisu na popisu.
Oni su i tako pred mirovinom, kazao je nedavno župan Josip Bilaver kazavši kako “oni sad tu rade, održavaju tu mrežu popunjenom, a mi moramo raditi na tome da imamo što više pedijatara da nas postojeći mogu manje ucjenjivati”.
Specijalistička ordinacija dr. Željka Čakaruna za pedijatriju od 2005. godine radi u novouređenom prostoru na adresi Ivana Mažuranića 28a. Nakon desetljeća, nekom je palo napamet iseliti ih, a Dom zdravlja zadužiti te pedijatre i ginekologe preseliti u bolnički prostor Poliklinike gdje ih se jedva može i naći.














