Nova predsjednica Općinskog suda Zadar, Marija Knez u petak je pustila novi raspored kojim je svoje prethodnike i najpoznatije zadarske suce deložirala iz sudnica u Zadra. Dosadašnji zamjenik i glasnogovornik sudac Kaznenog odjela Davor Dubravica raspoređen je da sudi prekršaje u Biogradu, Jadranka Nižić u Pagu, a sutkinja kaznenog prava Mitra Meštrović je poslana na prekršajna suđenja u prometu i javnom redu i miru u benkovačku ispostavu. Tamo će biti još jedna bivša predsjednica suda, sutkinja Ana Mišlov koja će voditi zemljišno-knjižne predmete.
To je samo vrh sante leda u rotacija sudaca koja će dovest će do zastoja u rješavanju predmeta zbog čega će najveću štetu imati građani – stranke kao i odvjetnici. Oni su se najviše žalili na blokadu suda u vrijeme kada ge je vodio Mario Pešić. Nije ni čudo kada je u vrijeme predsjednika Željko Rogića, 2012. godine on bio Sudac koji je imao najveći broj zaostalih (620 parničnih predmeta).
Sudac Pešić iz Biograda je prije više od dvije godine suspendiran zbog USKOK-ove optužnice za zloupotrebu položaja i ovlasti.

Sudac Davor Dubravica, osim što je izvrstan suda Kaznenog odjela, bio je najbolji glasnogovornik Suda
Odlukom DSV-a, Sud tada preuzima sutkinja Jadranka Nižić Peroš i dolazi do renesanse u ustroju, povećanom broju riješenih predmeta te popuni sudačkih mjesta. Ona je u svom rasporedu Pešićevog zamjenika suca Josipa Duševića poslala na Pag kao i sutkinju Mariju Knez kojoj je bivši predsjednik suda bio mentor.
Sucima je očito da se ona zbog toga osvećuje, ali ne samo da sutkinju Nižić Peroš koju s Građanskog odjela šalje da rješava prekršaje u Pagu već i drugim sucima koji su se usudili suprotstaviti Pešiću.

Nitko nema fotografiju nove predsjednice Općinskog suda u Zadru pa stavljamo fotografije iz vremena kada su poznati suci bili domaćini sudačke konferencije u Zadru
To, naime, nisu jedine promjena koje će dovesti do degradacije zadarskog suda na štetu stranaka samim time što će njihovi predmeti morat čekati na nove suce. I poznate sutkinje Neva Lukin, Iva Brakus Marin, Iva Apfal, Danijela Števanja, Jasna Baričević, Božana Mihalj, dobile su premještaj koji se odnosi na 36 posto sudaca u novom godišnjem rasporedu.
Posljedice su nesagledive jer bi prema tom rasporedu, od ovog tjedna 17 sudaca prestalo s radom na predmetima u dosadašnjem zaduženju, a radi se o najmanje 5 000 sudskih spisa. Ti se predmeti dodjeljuju u rad novim sucima koji moraju iznova početi sudski postupak, a da u tome većina nema sudske prakse.

Ona je promijenila voditelje odjela suce s praksom i stavila svoje friške suce. Umjesto sutkinje Ivana Parać Krišto, Kazneni odjel vodit će sudac Dušević koji postaje predsjednik tog najdelikatnijeg odjela. Sutkinju Teodora Projić Škovrlj na mjestu predsjednice Prekršajnog odjela, zamijenit će sutkinja Helena Štuc.
Sutkinja Nikolina Grancarić koja je od samog početka na Ovršnom izvanaparničnom odjelu više neće biti njegova predsjednica. To je mjesto nova predsjednica dala sucu Luki Knezu.
Važna promjena dogodila se na Zemljišno – knjižnom odjelu kojeg je dovela u red sutkinja Ana Mišlov. On je sada prepušten u ruke sutkinji Antei Barešić Lukić koja je primljena za sutkinju prije nepune dvije godine.
Kada je sadašnja predsjednica suda došla iz Koprivnice na zadarski sud, tada ju je predsjednik Pešić stavio za predsjednicu Zemljišnika. Na tom su mjestu očito suci od posebnog povjerenja, jer tu je Sud najosjetljiviji.

Na sreću, sutkinja Katja Morić Arambašić ostala je predsjednica Obiteljskog odjela, sudac Marko Baraka predsjednik Parničnog odjela.
Nastala situacija na zadarskom sudu podsjeća na vrijeme kada su za kaznu slali one opasne u provinciju. Tako se dogodilo s četvorkom koja je završili kao prekršaj u ustroju zadarskog suda od 50-ak sudaca.
Za očekivati je da će se danas uložiti prigovori sudaca na novi godišnji raspored nove predsjednice suda
Izmjene GRP-a koje su provodile njene prethodnice kao vršiteljice dužnosti, Jadranka Nižić Peroš i Jasna Barić Ančić tijekom 2024. i 2025., nisu bile učinkovite.

Ni to ne drži vodu, jer prema Izvješću Vrhovnog suda RH za 2024. Općinski sud u Zadru sa 43 suca bio je na drugom mjestu od Općinskih sudova prema broju riješenih predmeta po sucu. Tada je riješeno 594 predmeta po sucu i smanjen broj dana rješavanja na 333 dana. Svi zaostatci su nastali dolaskom Jasne Barić Ančić za v.d. predsjednicu (nje nema u novom rasporedu) kada je broj neriješenih predmeta unatoč povećanju broja sudaca porastao za više tisuća predmeta.
Ali do te smjene sutkinje Nižić Peroš s mjesta v.d. predsjednice dovela je nikad čudnija odluka predsjednika Županijskog suda Ivana Markovića koji je imenovao za v.d. sutkinju Barić Ančić, dok je za novu predsjednicu suda Mariju Knez izjavio da ima “briljantan sudački učinak”.


Članovi zadarske udruge sudaca u Parizu na studijskom putovanju 2014. godine














