Sinoć je u Kazalištu lutaka, u pravom teatarskom ozračju prepune dvorane publike koja voli i razumije kazalište, počeo 3. Festival monodrame.
Da festival raste uz takvu publiku, govorio je izbornik i idejni začetnik Vinko Radovčić čija je udruga Drama plus dobila partnerstvo Kazališta lutaka. Njega je srčano preuzela nova ravnateljica Iva Modrić te članovi ansambla koji su aktivno uključeni u pripremu i realizaciju festivala od 11 dana.
Ravnateljica Kazališta lutaka podsjetila je na glumca Zlatka Koštu po kojem se dodjeljuje glavna nagrada za najbolju monodramu. Nove nagrade za glumačka ostvarenje nazvana su po prvoj predsjednici žirija Festivala: Teodori Vigato koja je kao i Luko Paljetak bila profesionalno vezana za zadarske lutkare.
Novi saziv žirija – Mirna Sindičić Sabljo (predsjednica), glumica Mirjana Đan, dramski prvak Alen Liverić te profesor filozofije Bruno Ćurko – u kojem je dvoje doktora znanosti, neće imati lagan posao u odabiru najboljih uz glasove publike.
Oni su jučer prvoj monodrami zasigurno dodijelili čistu peticu što je potvrdio iskreno dug i snažan pljesak.
Zločin i kazna u produkciji Narodnog pozorišta mladih Novi Sada pokazali su sinoć kako jedan glumac i jedna lutka uz sjekiru koja je “govorila” dramu i savjest Raskoljnikova za ubijanje lihvarice, mogu u sat vremena prikazati svu složenost najpoznatijeg djela svjetskog klasika klasičkog romana F. M. Dostojevskog.

Podjednako zadovoljstvo publika je dijelila u odnosu na režiju Emilije Mrdaković i odličnog glumca Aleksandrom Milković, a organizatori ekipom produkcije od 13 gostiju iz Novog Sada.
Uz razmjenu dojmova o predstavi i festivalu koji će popuniti svu kulturnu prazninu kazališnog ljeta u Zadru, jako dobro je sjala svirka splitskih glazbenika „New Gondoliersa“ u dvorištu Kazališta lutaka koja je privukla i turiste sa sluhom.
Ovaj vikend slijedi monodrame koja će po odabiru između 53 prijavljene, biti pravi gušt za gledanje, na koji je publiku pozvala i ravnateljica Kazališta lutaka.
Petak 29. kolovoza u 21 sat
Umjetnička organizacija Specijalni efekti, Zagreb
Lada Bonacci
OSTATAK ŽIVOTA
Redateljica: Lada Bonacci / igra: Lada Bonacci
Subota 30. kolovoza u 20 sati
Beletrina Zagreb
Igor Baksa
HRVATSKE TRAGEDIJE
Moderator: Tomislav Pavković
Subota 30. kolovoza u 21 sat
Teatar EXIT, Zagreb
Duncan Macmillan u koautorstvu s Jonnyjem Donahoeom
SJAJNE STVARI
Redatelj: Matko Raguž / igra: Filip Križan
Nedjelja 31. kolovoza u 20 sati
Empiria teatar, Zagreb
Ivan Goran Kovačić
JAMA
Redatelji: Patrik Gregurec i Andrija Nazlić / igra: Andrija Nazlić
Nedjelja 31. kolovoza u 21 sat
Dubrovačke ljetne igre i Umjetnička organizacija Grupa
Dražen Šivak
MASKE
Redatelj: Dražen Šivak / igra: Dražen Šivak
















