Grad Benkovac planira izgradnju spomen-obilježja Domovinskog rata koje će se nalaziti unutar parka uz Ulicu žrtava Domovinskog rata čiji trajno očuvati sjećanje na poginule hrvatske branitelje i civile te stvoriti dostojanstven prostor za promišljanje i odavanje počasti.
Spomen-obilježje oblikovano je kao prostor trajnog sjećanja, u kojem arhitektura i priroda zajednički prenose poruku poštovanja prema poginulima. Središnji element čini Krug sjećanja – podignuta kružna baza od benkovačkog kamena, koja simbolizira vječnost i povezanost s tlom. Skulptura majke nad ranjenim borcem nalazi se u njegovom središtu. Dvije zakrivljene betonske forme – Valovi sjećanja – flankiraju krug i nose imena poginulih branitelja i civila. Pristupne staze usporavaju korak posjetitelja, vodeći ga prema središtu kroz prostor ispunjen simbolikom prolaznosti. Stjegovi u pozadini nose zastave RH i Grada Benkovca. Pristupne staze omeđene su grmovima lavande, mediteranske trajnice koja simbolizira sjećanje i smirenost, navodi se koncepcijskom obrazloženju spomen-obilježja.
Iz benkovačke gradske uprave pozivaju građane da sudjeluju u anketi i iznesu svoje prijedloge, ideje i mišljenja kako bi spomen-obilježje što bolje odražavalo vrijednosti zajednice.
Anketa je otvorena za popunjavanje od 08. svibnja 2025. godine do 16. svibnja 2025. godine.
Ukoliko netko nije u mogućnosti popuniti i poslati anketi upitnik online, isti možete isprintati te ga poslati na e-mail adresu: [email protected] ili [email protected] do 16. svibnja 2025. godine.
Ono za što su se branitelji borili, oni pokojni, ranjeni, oboljeli, i svi drugi živi, svojih šporkim grabežljivm, od krađa okaljanim rukama, sa razvaljenim žvalama i vampirskim očnjacima, izbečenih očiju od pohlepe, ste rasčerečili, napunili mišine, opijeni lažnom moći kojom ste se zagrnuli.
Svima njima, i na nebu i na zemlji, se gadite i preziru vas…sve što je njihovo nikad neće biti vaše, ni čast ni slava! Ovom narodu ugasili ste život, svjetlo i uništili nadu koju su nam branitelji donijeli.
U povijesti i pamćenju naroda ostati ćete samo jedna crna, tužna epizoda i veliko ZLO.
Dan kada vas više ne bude na vlasti, biti će još jedno novo rođenje ove zemlje.
Ništa od toga. To bi i bilo sprdanje i svjetska vijest 30 godina nakon kraja rata. Očito ne mogu vam ponuditi budućnost, pa se opet vraćaju na prošlost.
Ali za svaki slučaj naravno glasajte za adeze idući vikend, zna se! Kao i zadnjih 35 godina.
A onda opet imate svoj blaženi mir.
Zadnjih godina po domovini HR niti zastave ne znaju staviti “veliki domoljubi”.Zastave više ne vijore već samo malo trepere.Sve su vezane i okrenute okomito a ne kako kako zastava izgleda-horizontalno da visi na stijegu i vijori po svim vitrima..
Eto im lažnog ponosa kojeg imaju,a tzv.njihovo hrvatstvo dobro unovčavaju.
Svi slijede put vodje,koji vodi negaciji sveg izvornog i vrijednog.Žrtve rata 2000 u jamama nepoznatim leže,a Srbija im se ruga,jer će tako lakše u EU.Sigurno im Hrvatska neće uvjetovati ulaz zbog tih žrtava i drugih 15500 žrtava Domovinskog rata, porušenih 1000 katoličkih crkava,otetih umjetničkih djela,i ostale ratne gospodarske štete,crpanje tisuće tona nafte iz naftnih polja,masovno sičenje šuma i dr.
Tko je autor skulpture?
Prerano je, ljudi
Treba proći 30 godina da se sjetite branitelja? Ili ste sebe prvo namirili,pa je sad došao red na mrtve?
Da vam je istinski stalo do vrijednosti za koje su branitelji ginuli, ne bi se sad sjetili, benkovački epimeteji. Stvarno nemate ni osjećaja niti poštovanja, sramota!
Sad ste se sitili
Kako reče Bill Gates: Beskorisne izjelice.
Mislim na uhljebe koji ne biraju načina da i dalje ostanu to.
Žrtvama mir Božji.