U Hrvatskoj se od 17. do 23. veljače obilježava Tjedan psihologije, a organizaciju ove inicijative u Zadru predvodi Odjel za psihologiju Sveučilišta u Zadru, koji aktivno sudjeluje u provođenju raznovrsnih besplatnih aktivnosti dostupnih široj javnosti. Podršku im pruža i Studentsko savjetovalište Sveučilišta u Zadru, Odjel za izobrazbu učitelja i odgojitelja, Odjel za nastavničke studije u Gospiću, a prvi put ove godine i Društvo psihologa Zadarske županije.
Profesorica psihologije Ivana Macuka, jedna od ključnih organizatorica, ističe da je ovogodišnja tema “Čuvajmo mentalno zdravlje”, a više detalja otkrila je u emisiji “Znanje imanje” na Radiju 057. Kroz niz predavanja, radionica i diskusija, građani će imati priliku saznati više o važnosti mentalnog zdravlja, načinima njegova očuvanja te o izazovima s kojima se suočavaju različite populacijske skupine – mladi, roditelji, sportaši i starije osobe.
Mentalno zdravlje mladih – sve aktualnija tema
Mentalno zdravlje podrazumijeva subjektivan osjećaj dobrobiti i blagostanja, sposobnost kontrole vlastitih emocija i života te stabilno suočavanje sa svakodnevnim izazovima. Također uključuje emocionalno i socijalno blagostanje, produktivnost i pozitivan stav prema sebi.
Nakon pandemije, zabilježen je porast poteškoća s mentalnim zdravljem kod mladih, što se pripisuje osjećaju izolacije i prekidu socijalnih interakcija. No, profesorica Macuka ističe kako su mladi danas otvoreniji za razgovor o svojim problemima i svjesniji gdje mogu potražiti pomoć. Roditelji i stručnjaci sve češće se uključuju u rješavanje ovih izazova, što je korak naprijed u destigmatizaciji mentalnih poteškoća.
“Biti zaposlen roditelj djeteta s teškoćama u razvoju: Umijeće (ne)mogućeg”
Tjedan psihologije započinje u ponedjeljak promocijom sveučilišnog priručnika “Biti zaposlen roditelj djeteta s teškoćama u razvoju: Umijeće (ne)mogućeg”. Ovaj priručnik analizira izazove s kojima se susreću roditelji djece s teškoćama u razvoju te nudi konkretne smjernice za njihovu podršku. Predstavljanje će se održati u Znanstvenoj knjižnici u 17 sati.
“Mentalno zdravlje roditelja – prevencija sagorijevanja i očuvanje ravnoteže u roditeljstvu”
Nažalost, kako objašnjava Macuka, sagorijevanje se više ne događa samo na poslu, nego se emocionalno iscrpljivanje produbljuje i na druge uloge, kao što je roditeljska. O negativnim emocijama, sramu i frustraciji u roditeljstvu se rijetko priča, to je nešto čega se roditelji srame. To su roditelji koji žele držati sve pod kontrolom u roditeljstvu, a to je nemoguće. Predavanje će se održati u utorak u 18 sati u Gradskoj knjižnici Zadar.
U Centru za mlade održat će se predavanje “Darovita, a ipak djeca – sprječavanje sagorijevanja kod djece”. Fokus će biti na pritiscima izvrnosti koje roditelji i društvo postavljaju pred darovitu djecu. Danas su djeca u predškolskoj dobi uključen u niz aktivnosti, roditelji su posvećeni razvoju kognitivnih i emocionalnih vještina kod djece, ali važno je da svako učenje u toj dobi bude zdravlja kroz igru i zabavu.
“Ja, mindful? Jedva se fokusiram na ovaj naslov – povezanost mindfulnessa i ličnosti
Srijeda donosi zanimljivu radionicu koju će voditi Tajana Ninković, predsjednica Društva psihologa Zadarske županije. Radionica će se održati u Centru za mlade, a sudionici će imati priliku naučiti kako primjenjivati mindfulness tehniku u svakodnevnom životu te kroz upitnike mjeriti koliko su svjesni i prisutni. Radi se o kognitivnom pristupu u psihoterapiji kojim se pokušava osvijestiti ljudima kako mogu kontrolirati svoje misli i emocije, kontrola onoga što nas “izbaci iz takta”.
“Razgovor o sextingu – od zabave do rizika”
Predavanje je namijenjeno učenicima viših razreda osnovne škole. Tema će biti digitalna komunikacija i rizici dijeljenja eksplicitnih sadržaja putem interneta. Kako objašnjava Macuka, mladi su u toj dobi zainteresirani za istraživanje seksualnosti, ali moraju biti svjesni mogućih posljedica i zaštite privatnosti.
“Kada dvadesete ne dvadesetiraju – kriza 20-ih“
Tema će biti izazovi mladih u procesu odrastanja, osamostaljivanja i donošenja životnih odluka, kao i problemi s kojima se suočavaju njihovi roditelji.
„Kažu da današnji mladi nikako da odrastu, a ja bih rekla da im nije lako danas odrasti ni osamostaliti se, prije smo nakon srednje škole bili praktički odrasli ljudi, a današnji mladi su do ranih 30-ih kod kuće i ovisni o roditeljima, to su novi izazovi za mlade i njihove roditelje“, objašnjava Macuka i dodaje da većina mladih, koliko god tvrdili da im je ljepše u obiteljskom dom, žele samostalnost i financijsku neovisnost, iako im to danas nije lako. Predavanje će se održati u zgradi SEP-a (stara tehnička) u čitaonici na trećem katu.
Tjedan psihologije u Hrvatskoj pruža jedinstvenu priliku za edukaciju i podizanje svijesti o mentalnom zdravlju, nudeći pritom besplatne aktivnosti dostupne svima. Organizatori pozivaju građane da se pridruže i iskoriste ovu priliku za osobni razvoj i bolje razumijevanje vlastitog mentalnog zdravlja.
Detaljan program dostupan je na poveznici.
Teme koje dobro zvuče ali ništa ne znače, kao i uvijek, lakše je razglabati o glupostima dok ozbiljnije teme traže više rada ali tko bi se još bavio s time. 🙂