Počela je božićna humanitarna akcija kojoj je cilj prikupljanje sredstava Udruzi za pomoć ženi i djetetu Duga. Sklonište za žrtve obiteljskog nasilja „Mala kuća“ (prostor u kojem borave korisnici Udruge) zahtijeva renovaciju pa im je svaki oblik pomoći dobrodošao. Na medijskoj konferenciji povodom predstavljanja humanitarne akcije govorila je Adela Pece, socijalna radnica i predsjednica Udruge Duga.
– U sklopu svog djelovanja ima savjetovalište, sos telefon i sklonište za žrtve obiteljskog nasilja. Sklonište ima kapacitet 10 mjesta, a trenutno je 6 osoba, žena i djece, smješteno u skloništu. Trenutno smo u fazi renovacije jer kuća, nakon 17 godina rada u njoj, zahtjeva promjene. Sredstva ćemo uložiti u zaštitu od vlage, promjenu podova i uređenje dvorišta, želimo da se svaka obitelj tamo osjeća kao kod svoje kuće. Trudimo se da funkcioniramo kao jedna obitelj, kazala je Pece.
Uz brojne zadarske obrtnike i tvrtke, u akciji sudjeluje i Marina Vujčić, autorica romana „Sigurna kuća“ u kojoj je glavna junakinja, ostavši sama i bez podrške sustava, došla u bezizlaznu situaciju u kojoj ubija nasilnika.
– Sav prihod od prodaje romana ide za Udrugu Duga, ali moram reći da mi najviše znači to kako roman djeluje na čitatelje i javnost. Na kraju romana sam se zahvalila svim budućim čitateljima koji ovu priču neće doživjeti kao književni slučaj, nego kao stvarnost koja se tiče svih nas kazala je Vujčić.
Sudjelovati u akciji je moguće kupnjom knjige „Sigurna kuća“ koja je dostupna online na webshopu Feralić i fizički na dvije lokacije: Tehno sistem (Ulica 4. gardijske brigade 54, Zadar) i Picnic (Ulica Andrije Hebranga 2a, Zadar). Također, ono najefektnije, sudjelovati možete i direktnom uplatom na žiro račun Udruge Duga:
IBAN: HR57 2386002 1110000217
Poražavajuća statistika
Ove godine u Hrvatskoj je ubijeno 18 žena i to je prvi put da je broj nasilno ubijenih žena premašio broj nasilno ubijenih muškaraca.
– Počela sam pisati ovaj roman zbog načina na koji javnost doživljava femicid. Potpuno je normalno da muškarac ubije ženu i nitko ne zna kako se zove jedan od ovih 18 muškaraca, a kad se dogodi Ana Magaš u Zadru, svi u Hrvatskoj znaju tko je Ana Magaš. Roman ne opravdava ubojstvo jer ono se ne može opravdati, ali oslikava tu bezizlaznu situaciju u kojoj se nađu žrtve, kazala je autorica Vujčić.
Većina femicida se dogodi u trenutku kada žene napuste svog nasilnika, no problem je kad u smještaju nema mjesta. Nakon što područni uredi Hrvatskog zavoda za socijalni rad donesu rješenje, žene mogu dobiti smještaj koji traje od 6 mjeseci do godine dana, objasnila je predsjednica udruge Adela Pece.
– Najčešće ostanu cijelu godinu jer ukoliko žene odluče otići, to bude u samim počecima. Što duže borave, dobiju više samopouzdanje i shvate mogu same prebroditi ovaj period i one koje ostanu godinu dana stvarno učine nešto nakon toga.
U skloništu žene i djece dobiju sve što im treba, od namirnica, odjeće i obuće, psiho-socijalne podrške, pomoći u sudskim postupcima, razvodu braka, kaznenim prijavama do upisa djece u vrtiće i škole. -Trudimo se u tom periodu pronaći im zaposlenje kako bi mogle plaćati stanovanje, znate i sami što znači podstanarstvo u Zadru.
Pri Ministarstvu prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine postoji organizirano stambeno zbrinjavanje žrtva, ali preduvjet je pravomoćna kaznena ili prekršajna presuda.
– Unatoč brojnim sastancima, cijeli sustav ne funkcionira dobro, i sustav socijalne skrbi i pravosudni sustav. Prolazi previše vremena, a sve ovisi o tome na koga naletite. Mi imamo primjer osobe koja je u skloništu čiji je suprug dobio bezuvjetnu, izvršno i pravomoćnu kaznu prije više od mjesec dana, a on neće u zatvor prije 15. siječnja jer sudac ima puno predmeta, jer je u zatvoru gužva, uvijek je nešto. Kad vam sudac kaže da žena može doći za blagdane, da joj neće ništa biti, pitate se bi li tako razmišljao da je njegova kćer u pitanju.
Izmjene zakona idu u dobrom smjeru, ali još uvijek je veliki problem sporost sustava koji se treba usredotočiti na ubrzanje sudskih postupaka jer se većina ubojstava dogodi u trenutku kad nasilnici dobiju kaznu i shvate da nemaju što izgubiti, zaključila je Pece.
Humanitaroj akciji pridružilo se već mnoštvo obrtnika, poduzetnika i tvrtki iz Zadra. Uključili su se i brojni ugostiteljski objekti, a određeni proizvođači doniraju svoje proizvode i usluge.
Ovim putem pozivaju da se okušate i jednom vrlo interesantnom načinu doprinosa. Naime, za svaku sekundu provedenu u izdržaju u čučnju, Studio Speedfit donira novac Udruzi Duga, pa pozivamo svih da se im se slobodno javite na broj 099 454 6023 i okušate u besplatnom treningu i doprinesete akciji i na ovaj inovativan način.
Ukoliko se želite uključiti u humanitarnu akciju ili imate neku drugu ideju na koji način pomoći, molimo da za isto kontaktirate na [email protected] ili 0919506206 – Lucio.
Akcija traje do 31.12.2024.