Ministar zdravstva Vili Beroš poručio je da je uhićenje liječnice u Zadru primjer nastojanja vlade da se sankcioniraju svi koji neutemeljeno koriste javni položaj ili novac hrvatskih građana.
Podsjetimo, riječ je o voditeljici Odjela za oftalmologiju Suzani Konjevoda, ujedno vlasnici privatne poliklinike, koja je liječniku na odjelu i svom partneru Samiru Čanoviću odobravala plaćene dopuste i prekovremene sate dok je radio u njenoj privatnoj klinici, čime je nastala šteta viša od 55.000 eura. Na to da se pacijenti dugim listama ili izravno upućuju s Odjela za oftalmologiju na privatne zahvate već duže upozorava županijski vijećnik Marko Pupić Bakrač.
– Načelno, nemam ništa protiv dodatnog rada liječnika. Međutim oni moraju opravdati svoju poziciju u javnom zdravstvenom sustavu. U konačnici, povisili smo plaće liječnicima za preko 30 posto. Te plaće treba zaraditi. Kao ministar sam izložen svakodnevnim prigovorima naših građana i pacijenata da se prilikom pregledavanja u javnim zdravstvenim ustanovama preusmjeravaju na pregled u privatne, kod istih djelatnika. Tražit ćemo mehanizme kako to onemogućiti, poručio je.
Beroš je podsjetio na postojanje pravilnika za mjerila davanja odobrenja zdravstvenim djelatnicima za sklapanje poslova iz 2015. godine, gdje se definiralo da liječnici iz javnog zdravstvenog sustava ne mogu raditi privatno ako su liste čekanja duže od 60 dana, no 2016. je to ukinuto.
“Ako se pokaže da se u javnoj zdravstvenoj ustanovi operirala samo jedna osoba s kataraktom, a istovremeno se u privatnoj ustanovi operira 5 ili 6 pacijenata, potpuno je jasno da to nije dobro”, kaže Beroš te dodaje da država, putem obveznog osiguranja, mora omogućiti besplatnu zdravstvenu uslugu.