Na brdu u Debeljaku u Općini Sukošan kod Zadra danas je započela instalacija prvog od tri suvremena C-band Doppler meteorološka radara kojima će po prvi puta u povijesti hrvatski dio Jadranske obale biti pokriven radarskim mjerenjima čime će se povećati sigurnost ljudi i dobara na moru i uz more.
Postavljanje meteorološkog radara na lokaciji Debeljak dio je Projekta modernizacije meteorološke motriteljske mreže u RH-METMONIC (METMONIC), kojeg provodi Državni hidrometeorološki zavod (DHMZ) i kojim će se osigurati potpuna pokrivenost kopna i teritorijalnog mora Republike Hrvatske meteorološkim te oceanografskim mjerenjima.
“Projekt METMONIC najambiciozniji je od tri strateška projekta modernizacije koje provodi DHMZ i kojima ćemo značajno osuvremeniti rad i poboljšati kvalitetu naših proizvoda i usluga. Modernizacijom prizemnih meteoroloških postaja te uspostavom suvremene mreže radarskih postaja, meteorološko-oceanografskih plutača i sustava za daljinska visinska mjerenja omogućit će se kontinuirano praćenje vremena, klime i klimatskih promjena te povećati mogućnosti upozoravanja na opasne vremenske pojave. Kvalitetni i pravovremeni meteorološki podaci unaprijedit će sustave ranog upozorenja, povećati sigurnost i očuvati ljudske živote i dobra na moru i kopnu, doprinijeti zaštiti prirode te održivom gospodarskom razvoju “, istaknula je glavna ravnateljica DHMZ-a dr. sc. Branka Ivančan-Picek u PR objavi iz te ustanove.
Nakon postavljanja meteorološkog radara na uzvisini u naselju Debeljak kod Sukošana započinje testni rad te se do kraja mjeseca travnja 2022. godine očekuje dostupnost meteoroloških radarskih podataka svim korisnicima što će doprinijeti i sigurnijem odvijanju pomorskog, zračnog i cestovnog prometa.
“Meteorološki radari u realnom vremenu omogućuju praćenje opasnih oluja te bez radara nema moderne rane najave opasnih vremenskih nepogoda. Radar koji se postavlja na Debeljaku, kao i radari na svim ostalim lokacijama meteoroloških radarskih centara, su suvremeni C-band Doppler meteorološki radari koji će osim podataka o rasprostranjenosti naoblake iz koje se očekuje oborina, pružati i informacije o očekivanom intenzitetu oborine na tlu, podatke o brzini i smjeru vjetra te akumuliranoj količini oborine na tlu za određeni period i područje. Ujedno će biti dostupni i podaci o samoj vrsti oborine u oblaku (snijeg, susnježica, kiša ili tuča) te, vertikalnim strujanjima unutar oblaka”, objasnio je voditelj projekta METMONIC, mr. sc. Stjepan Ivatek-Šahdan.
Početkom 2022. godine pušten je u operativni rad novi meteorološki radar na lokaciji Gradište u Vukovarsko-srijemskoj županiji, a trenutno je u tijeku testni rad na lokaciji Bilogora u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji. U mjesecu svibnju 2022. godine započinje postavljanje radarskih uređaja u Istri na lokaciji Goli kraj Labina, dok su na lokacijama Uljenje na Pelješcu i Puntijarka na Medvednici započeli građevinski radovi.
Moderna meteorološka služba danas je nezamisliva bez radarskih podataka, a u budućnosti možemo očekivati daljnji razvoj inovativnih alata koji će koristiti te podatke. Bitno je napomenuti kako se uvrštavanjem radarskih mjerenja u analitičke i prognostičke modele očekuje veća točnost kratkoročnih vremenskih prognoza.
Projekt METMONIC se provodi uz podršku Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, Ministarstva regionalnog razvoja i projekata Europske unije te Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Ukupna procijenjena vrijednost Projekta modernizacije meteorološke motriteljske mreže u RH – METMONIC iznosi 343.914.506,50 kuna.