Najava liječnika obiteljske medicine da od 1. listopada više neće pisati ispričnice za izostanak s nastave učenicima koji se nisu liječili kod njih, izazvala je reakcije u javnosti ali i u nadležnim ministarstvima. Za danas je, kako doznajemo, najavljen i sastanak Ministarstva znanosti i obrazovanja s predstavnicima Ministarstva zdravlja, Hrvatske liječničke komore i KOHOM-a na kojem bi trebali pronaći najbolje rješenje za učenike, roditelje i nastavnike.
Ispričnice bi se ubuduće davale učenicima koje su obiteljski liječnici stvarno i liječili i to nakon pregleda, a ne telefonskog poziva roditelja kako je do sada često i bilo. U ostalim slučajevima, izostanke bi trebali rješiti roditelji i nastavnici, kazala je dr. Jasna Vučak iz Koordinacije hrvatske obiteljske medicine.
– Ne radi se o tome da mi nećemo uopće pisati ispričnice. Radi se o tome da mi ne želimo glumiti pisare jer razrednici ne vjeruju roditeljima. Želim da se briga o djeci vrati roditeljima i da ta komunikacija razrednik- roditelj malo bolje funkcionira. Ako postoje neke devijacije, a očito postoje čim su došli do te ideje da se za svaki izostanak mora javiti liječniku obiteljske, onda to treba na drugi način rješavati, navodi dr. Vučak.
Pisanje ispričnica za jedan ili dva dan izostanka, prema riječima dr. Vučak, potpuno je besmisleno i gubitak vremena za nas liječnike i za roditelje koji moraju dolaziti po nju.
– Ističem roditelje koji ne trebaju gubiti vrijeme, djecu koja ne trebaju dolaziti u ordinacije za neke samoizlječive, kratkotrajne bolesti tako da se nama ostavi više vremena. Sve ove akcije usmjerene su prema tome da mi više pružimo pacijentima i da se riješimo nebuloznih stvari koje nisu neophodne, dodaje dr. Vučak.
Ukoliko se kod učenika uoči da se često opravdava, izostaje s nastave baš u određene dane onda u takvim slučajevima i mi možemo pomoći, poručuju obiteljski liječnici koji su izračunali da su za vrijeme koje su potrošili za pisanje oko 340 tisuća ispričnica u godinu dana mogli obaviti 45 000 pregleda.