Dok u Hrvatskoj članovi inicijative “U ime obitelji” sakupljaju potpise kako bi spriječili sklapanje istospolnih brakova, jučer je u Francuskoj stupio zakon kojim se legaliziraju gay brakovi budući da je na njega svoj potpis stavio predsjednik Francois Hollande.
Prvo francusko gay vjenčanje najavljeno je za 29. svibnja u Montpellieru. Ured gradonačelnice Helene Mandroux priopćio je da će se tog dana vjenčati Vincent Autin (40), aktivist za prava homoseksualaca, i njegov partner Bruno (30), koji su zajedno već sedam godina.
No, ni hrvatski aktivisti za ljudska prava ne mire se s diskriminacijom i rastućom netolerancijom prema LGBT populaciji u Hrvatskoj te aktualnim nastojanjima da se i zakonski ograniče ljudska prava manjinskih skupina u ime jedne ideologije.
Tako je pokrenuta građanska inicijativa “U ime svake obitelji” koja tvrdi da “nitko ne želi mijenjati tradicionalan brak kao takav, već samo želimo jednaka prava za sve”. Zanimljivo, ova inicijativa, iako je pokrenuta dosta kasnije, na Facebook stranici imala je više lajkova podrške u vrijeme pisanja ovog teksta nego protivnici gay brakova okupljeni oko tabora “U ime obitelji”.
Osim toga, udruge Kontra i Iskorak najavile su 27. svibnja održavanje Marša za bračnu jednakost koji će se održati u Zagrebu. Okupljanje za Marš bit će na Zrinjevcu od 16 do 17 sati, nakon čega će povorka ići Praškom ulicom prema Trgu svetog Marka, gdje se planira razvijanje transparenata i rainbow zastave ispred Vlade, kao i držanje prigodnih govora.
Aktivisti ovih udruga pozivaju sve građane i građanke koji/-e ne žele da se u njihovo ime i u ime njihovih obitelji promovira neteolerancija i mržnja da im se pridruže u Maršu za bračnu jednakost.
“Tražimo jednaku pravnu zaštitu za istospolne obitetlji kakvu uživaju raznospolne obitelji – tražimo pravo na brak i izvanbračnu zajednicu. Poručujemo Vladi RH da se s ljudskim pravima ne smiju raditi kompromisi i nagodbe zavisno od stava Crkve. Uloga države je upravo da štiti ljudska prava svih svojih građana i građanki, osobito prava manjina koja su ugrožena.
Vlada treba otvoriti oči
Zakon o istospolnim zajednicama usvojen je prije devet godina, međutim, on ne daje istospolnim obiteljima praktički nikakva prava, što uzrokuje diskriminaciju u svakodnevnom životu. Pravo na obiteljsku mirovinu, odsustvo s posla u slučaju bolesti ili smrti partnera/-ice, zdravstveno osiguranje po partneru/-ici i nasljeđivanje samo su neka od prava koja sada nisu dostupna istospolnim parovima” – kažu u Kontri i Iskoraku.
Hoće li Vlada reagirati kukavički i ignorirati zahtjeve za regulacijom istospolnih brakova, dodvorujući se Crkvi koja je glavni predvodnik antigay kampanje u Hrvatskoj, ili će poput svojih francuskih kolega učiniti civilizacijski iskorak prema širenju prostora ljudskih prava i pokazati malo hrabrosti, ostaje nam vidjeti.
U Iskoraku i Kontri, pak, smatraju da je krajnje vrijeme da državne institucije prestanu zatvarati oči pred stvarnošću i da reguliraju prava djece koja već ionako, htjele to neke katoličke udruge i inicijative priznati ili ne, žive u istospolnim obiteljima.