Koalicija za Vir je poslala službeni dopis ministrima Arsenu Bauku i Ranku Ostojiću povodom, kako kažu, nerealnih biračkih popisa na Viru.
– Morali smo reagirati budući da smo samoinicijativnom terenskom provjerom ustvrdili kako na Viru ima velik broj fiktivnih birača prijavljenih na raznim adresama. Ono što posebno budi strah od pokušaja manipuliranja i makinacija na sljedećim izborima jer slučaj sa zadnjih izbora kad je na glasanje došlo nekoliko autobusa Mađara koji su glasanju pristupili sa određenim potvrdama, međutim, na samom popisu ih nema i tu stavljamo poseban naglasak, kazuju iz koalicije za Vir.
Službeni dopsi upućen ministrima prenosimo u cjelosti:
– Obraćamo Vam se s nadom da ćete nam pomoći u rješavanju ovog velikog problema koji onemogućuje održavanje poštenih i demokratskih, predstojećih lokalnih izbora. Prema zadnjem popisu stanovništva na Viru ima oko 5100 stanovnika dok je broj samih birača oko 4900.To su podaci sa popisa sa zadnjih parlamentarnih izbora dok će situacija na novom popisu vjerojatno biti još gora, odnosno broj birača će premašiti sam broj stanovnika. Samoinicijativnom terenskom provjerom uvrđeno je kako na mnogim adresama zaista ne živi nitko međutim, uredno su prijavljeni i nalaze se na popisu birača.Napominjemo kako nisu problem vikendaši koji povremeno borave na Viru već fiktivni birači koji nemaju nikakve veze s Virom, a prijavljeni su na određenim adresama. U pojedinim primjerima ima i po nekoliko desetaka osoba prijavljenih na jednoj adresi. Sve to dovodi do zaključka kako se radi o pokušaju manipuliranja i makinacija na izborima od strane aktualne lokalne vlasti na Viru. Ono što posebno budi sumnju u takav čin je primjer sa posljednjih lokalnih izbora kad je na glasanje u Vir organiziranim prijevozom došlo nekoliko autobusa stranih državljana, točnije Mađara, kojih uopće nema na popisu birača. Iskrcali su se u susjednom mjestu i s ceduljicama u rukama i uputstvima što zaokružiti, uputili na glasanje u Vir. Navodno, glasanje im je omogućeno potvrdama izdanim nekoliko dana prije izbora.Ono što posebno želimo naglasiti je kako imamo saznanja da po nalogu načelnika općine Vir Kristijana Kapovića, lokalni kontakt policajac Ive Begonja zajedno s komunalnim redarima ide po terenu i vrši selektivno brisanje birača za koje se smatra kako nisu lojalni načelniku Kapoviću. Pokušaj prevare na predstojećim izborima je evidentan i zato Vas pozivamo da se zauzmete za ovaj slučaj i da sve nadležne institucije i službe hitno izađu na teren kako bi se stvorio realan birački popis koji bi omogućio zaista poštene demokratske izbore.













