Četrnaestodišnjak iz Cheltenhama u Engleskoj uhićen je nakon što je na Facebooku objavio pornografsku video snimku sebe i četrnaestodišnjakinje, javlja Daily Mail. Snimka je maknuta s Facebooka, no policija vjeruje da su je prije toga uspjele vidjeti tisuće korisnika te da je vrlo vjerojatno distribuirana dalje.
Video snimke seksa postale su svuda dostupne širenjem interneta, upozoravaju policija i škole, a još jedna praksa koja je trenutno vrlo aktualna među mladima je tzv. ‘sekstiranje’ (‘sexting’) – slanje SMS-ova i MMS-ova sa seksualno eksplicitnim sadržajem. Prema engleskim zakonima, ako je osoba prikazana u takvom MMS-u maloljetnik, onaj koji je snimio, poslao ili primio i zadržao takvu snimku počinitelj je kaznenog djela.
– Mnogi ne shvaćaju da čim podijele neku fotografiju s drugima gube kontrolu nad njom. Iako se slika može izbrisati, u međuvremenu su je drugi mogli kopirati nebrojeno puta. Osnovna opasnost stavljanja slika i snimaka na internet je da ih se može distribuirati nesmetano i bez kontrole, poručio je policijski inspektor Andy Matheson.
– Moramo učiti mlade da iskoriste prednosti modernih tehnologija bez da padnu u zamku njihove zlouporabe, izjavio je Lawrence Montagu, ravnatelj gimnazije St Peter’s u Gloucesteru, čiji su mnogi učenici vidjeli snimku dvoje četrnaestogodišnjaka.
Dječaku je izrečena konačna mjera upozorenja, što znači da će ovaj incident u njegovom dosjeu ostati zabilježen narednih šest godina.















