Nakon gotovo četiri godine, od kada je zadarska Gimnazija Jurja Barkovića od Ministarstva obrazovanja dobila takozvane pametne ploče, one su ovih dana konačno stavljene u funkciju, saznajemo od ravnatelja škole Ranka Artukovića.
– Naš najveći problem bio je neodgovarajući prostor za instalaciju pametnih ploča. No, nakon što smo uredili kompletnu internetsku mrežu, odnosno infrastrukturu potrebnu da bi ploče mogle raditi, konačno smo stavili točku na i u našem projektu elektroničke nastave, kaže ravnatelj Artuković dodajući da su za sada instalirane tri pametne ploče.
– Nadamo se da ćemo uspjeti nabaviti još dvije. Nažalost, neki će učenici ostati malo prikraćeni za nastavu, ali za sada ćemo uspjeti pokriti nastavu na pametnim pločama tako što će svaki učenik imati priliku koristiti ploču barem dvije godine u svome četverogodišnjem srednjoškolskom obrazovanju, rekao je ravnatelj.
Pametna ploča stoji oko 15.000 kuna, a kako kaže Ranko Artuković, vrijedi svaka lipa uložena u pametnu ploču.
– Na ploči možete pisati i crtati u svim bojama, sačuvati sve što ste napisali i nacrtali i sve to ujedno prikazivati u 3D formatu, a to je tek mali dio što ploča nudi i koliko ona olakšava nastavu, profesorima i učenicima. Naši su učenici odavno zaslužili da dobiju nastavu dostojnu 21. stoljeća i zato ćemo se truditi da im nabavimo još dvije ploče, a deset takvih pokrilo bi kompletnu nastavu i sve razrede, kaže Artuković.
Nastava na pametnim pločama odvijat će se za sve predmete, po potrebi i prema dogovoru profesora, tako da svi dobiju priliku rada na njima. Što se tiče obuke, ravnatelj kaže da će oni profesori koji su prošli obuku podučavati druge kolege.
– Svladavanjem rada na pametnim pločama i profesori će se dodatno informatički obrazovati te svoje znanje kasnije prenositi novim naraštajima učenika, kaže Artuković te napominje kako je sretan što je Gimnazija Jurja Barakovića među prvima koje su uspjele realizirati ovaj projekt.
Podsjetimo, Ministarstvo je za ovaj projekt potrošilo oko devet milijuna kuna, a pametne ploče dobilo je više od 300 srednjih škola diljem Hrvatske. Nažalost, mnoge škole još nisu riješile ni uvođenje interneta u učionice, a učenici i profesori još uvijek koriste “legendarne” zelene ploče i kredu.
– Zaista je šteta da vrijedna oprema, poput pametnih ploča, stoji i skuplja prašinu. To je mrtvi kapital. Zbog toga poručujem ostalim kolegama ravnateljima neka što prije srede infrastukturu u školama i stave ploče u funkciju. To će potpuno promijeniti način nastave na bolje i imat će osjećaj da su po pitanju tehnološkog napretka preskočili cijelo stoljeće, poručio je ravnatelj Artuković.















