Sudbina Branimira Glavaša, u Hrvatskoj pravomoćno osuđenog na osam godina zatvora zbog ratnih zločina u Osijeku, bit će mnogo jasnija danas, nakon ročišta na Sudu Bosne i Hercegovine u Sarajevu.
Naime, u 10 sati trebala početi rasprava o sudbini bivšeg saborskog zastupnika osuđenog za ratne zločine, za kojeg Hrvatska od BiH traži da prema njemu provede pravomoćnu osmogodišnju kaznu zbog ratnog zločina prema srpskim civilima počinjenog 1991. godine u Osijeku.
Predviđeno je da sjednica traje tri sata, a nakon toga će se sudsko vijeće, kojim predsjeda Šaban Maksumić, povući i donijeti odluku o predmetu.
Jutarnji list piše kako su male su šanse, međutim, da mu – kao riječkom kirurgu Šimiću – kazna bude smanjena. U BiH, kad su ratni zločini u pitanju, maksimalna je kazna zatvora do 40 godina, a u Hrvatskoj je za to predviđeno do 20 godina.
Podsjetimo, prva primjena sporazuma o međusobnom izvršenju pravomoćnih presuda Hrvatske i BiH prema riječkom liječniku Ognjenju Šimiću izazvala je zabrinutost i nepovjerenje u pogledu njegove buduće primjene. Naime, sarajevski kantonalni sud doslovno je prepolovio kaznu Šimiću, pa će riječki liječnik u BiH morati odslužiti svega dvije i pol, umjesto četiri godine.
Glavaš je najavio da će kaznu zatvora, bude li potvrđena, izdržavati u BiH radije nego u Hrvatskoj. Obraćajući se nedavno sudionicima skupa svoje stranke, poručio je kako će “radije nevin u Zenici odguliti osam godina, nego jedan jedini dan politički osuđen u hrvatskim kazamatima”.
Međutim, prema informacijama Jutarnjeg lista Glavaš nema namjeru služiti kaznu niti u susjednoj nam državi. Glavaš navodno prodaje tek sagrađenu golemu kuću u Drinovcima, a sa svojim je najbližim suradnicima razgovarao o mogućnosti ispisa iz hrvatskog državljanstva.Ako su ove informacije točne jasno je da Glavaš ne namjerava sjediti u zatvoru osam godina, nego život nastaviti u bijegu na nekoj drugoj lokaciji.
Operaciju Glavaševa mogućeg bijega, kako se početkom svibnja govorilo, predvodi američki poslovni čovjek hrvatskih korijena koji je, navodno, trebao organizirati Glavašev život u jednoj od latinoameričkih zemalja, piše Jutarnji list.
Tada se, međutim, čekala odluka Vrhovnog suda RH, a istodobno se – kako je otkriveno – vodila i široka akcija pokušaja podmićivanja sudaca ne bi li se donijela povoljna odluka za Glavaša. Kako se to nije dogodilo, priča o njegovu mogućem napuštanju BiH ponovno je postala aktualna.