ZADAR– Dogovor između HDZ-a i SDSS o povratu stanarskog prava građanima srpske nacionalnosti koji su to pravo izgubili 1991. jer su dulje od šest mjeseci izbivali iz stana, postignut je u skladu s našim očekivanjima – kaže Veselko Čakić, predsjednik zadarskog SDSS-a i potpredsjednik Srpskog nacionalnog vijeća za Dalmaciju.
– To je bilo planirano, a odnosi se na sve koji su to pravo izgubili. Oni koji su dosad plaćali zaštićenu najamninu od 1,52 kune po četvornome metru sada će moći otkupiti stanove po cijenama kakve su bile 1991., a ostalima će država u zamjenu za oduzeto pravo ponuditi nove stanove – dodaje Čakić.
Zadnji rok prijave za povrat stanarskog prava istekao je 2005., a dotad je na području Zadarske županije ukupno podneseno 888 zahtjeva za stambeno zbrinjavanje po osnovi stanarskog prava.
Od toga je do sada pozitivno riješeno 354 predmeta. Najviše su stanova, ukupno 290, dobili srpski povratnici s područja Obrovca, Benkovca i Gračaca, a u Zadru su im dodijeljena 64 stana. Do kraja ove godine predviđena je dodjela još 60 stanova u Zadru, te 120 u Benkovcu, Obrovcu i Gračacu.
Iz zadarskog Ureda za područja od posebne državne skrbi, pri Ministarstvu regionalnog razvoja, ističu da je dosta pristiglih zahtjeva riješeno negativno, budući da je provjerom utvrđeno da podnositelji ili njihova obitelj ne ispunjavaju uvjete, odnosno da u svojem vlasništvu već imaju neku imovinu, kuću ili nekretninu.
– Za ovu je godinu bila planirana dodjela 60 stanova u Zadru. Stanovi se kupuju na tržištu, a odabir i dodjelu stanova zajednički prosuđuju stručnjaci iz Državne agencije za prodaju nekretnina (APN) i mi – kaže Sandra Kaurloto, voditeljica zadarskog ureda, dodajući da je u tijeku natječaj APN-a za kupnju i dodjelu tridesetak stanova.
Veličina dodijeljenog stana ovisi o broju članova obitelji, bez obzira na kvadraturu stana koji su početkom rata izgubili.
Nositelju stanarskog prava pripada osnovnih 35 četvornih metara, a za svakog člana obitelji koji je bio prijavljen u vrijeme gubitka stanarskog prava dobiva dodatnih 10 kvadrata.
S obzirom na to da je ponuda stanova u Zadru relativno solidna, a potražnja već godinama intenzivno opada, zanimalo nas je po kojoj cijeni država plaća stanove na tržištu.
– Cijenu određuje APN, a ne naš ured. Mi pazimo da zahtjevi budu ispunjeni u skladu sa zakonom i da se dodjela stanova provodi u skladu sa zakonom – kaže Kaurloto. Kako neslužbeno doznajemo, za kvadrat novog stana država je spremna ponuditi najviše 2000 eura.















