ZADAR- Još jedna, peta po redu, Alka na Bokanjcu u organizaciji KUD-a “Bleke i konji” upriličena je jučer u staroj bokanjačkoj Ulici Kuntradi, a originalnosti ovog događaja pridonio je prekrasni ambijent tamošnjih starih dvora. Bokanjačka je alka stoga i ovaj put bila centar svih gradskih događanja, jer se brojna zadarska svita, u želji za zdravim smijehom i dobrom zabavom prošle nedjelje sjatila na Bokanjac. Popularnost ovog, već tradicionalnog događaja, dokazuje i posjećenost koja je ovaj put nadmašila sva očekivanja pa je tako sada evidentno i to da je Kuntrada postala pretijesna za okvire koje je Alka na Bokanjcu poprimila.
Maksimalni broj alkara
U ovoj ulici, koja je nekada davno predstavljala doslovce “žilu kucavicu” mjesta i u kojoj su kuće stare preko 400 godina, odavno je sve stalo, a u želji da ne ode u zaborav, Bokanjani je svako malo različitim događajima nastoje oživjeti. Stoga je upravo ona pretvorena u poprište na kojem su momci, njih 35, što je ujedno i maksimalan broj sudionika, prigodno goli do pasa i bosih nogu, trčali i borili se za što veći broj punata. Oni koji sve ove godine prate Alku na Bokanjcu već dobro znaju da pogodak u “rebra”, odnosno u lijevu ili desnu stranu alke donosi jedan punat, dva punta je moguće priskrbiti pogotkom u “čelo” ili gornji otvor na alci, a pogodak u “srce”, točnije slavodobitnu sridu, alkaru osigurava čak tri punta. Stoga je nakon tri “redovne” trke te “pripetavanja” u konkurenciji s Radom Troskotom i Edijem Meštrovićem te osvojenih devet punata zasluženu titulu slavodobitnika Alke ove godine ponio Darko Pavin s Puntamike, koji je u ovoj večeri čak dva puta pogodio u sridu. Da pojasnimo, nakon tri trke, oni alkari koji dijele jednak broj punata idu u takozvano pripetavanje, odnosno, samo oni ponovno trče alku, i skupljaju dodatne punte, kako bi se konačno mogao proglasiti slavodobitnik.
Da bi cijeli događaj bio prožet šalom i dobrom zabavom organizatori su se potrudili kako bi i nesreća alkara koji prilikom bacanja koplja potpuno promaši alku izazove smijeh i to tako da nesretnik, uz to što nije osvojio ni jedan bod, za kaznu mora jednog alkara udariti nosom u stražnjicu. Ovogodišnji je slavodobitnik već poznati alkar, jer je svake godine redoviti sudionik alke, tim više jer mu je svaki put do sad pobjednička titula izmakla upravo u pripetavanju.
Trka za obitelj i prijatelje
– Do sad sam sudjelovao u tri Alke, a nisam samo prošle godine jer sam zbog bolesti bio spriječen. Dugo sam bio pričuvni član Društva “BIK”, a od ove godine, nakon što sam uspješno položio ispit, sam i njihov punopravni član i to me čini sretnim i zadovoljnim. Prije ovogodišnje alke pripremao sam se kroz dvije, tri trke dan prije i to je sve. Nije mi bio problem, jer sportaš sam već četrdeset godina, a i do sad sam uvijek bio blizu pobjede, kazao je Drako Pavin, naglasivši kako je njegovoj pobjedi ipak pridonijela prisutnost članova njegove obitelji i prijatelja, koji su mu, kako kaže, dali snagu.
– Mi sve ovo što radimo, radimo za naše ljude i kad vidimo da su oni sretni i nasmijani i mi smo, tad smatramo da smo uspjeli. Bez njih, bez naših prijatelja i obitelji, ništa ovo ne bi imalo smisla, oni daju smisao ne samo ovakvim događajima nego i cijelom životu, kazao je slavodobitnik, čije mišljenje dijeli i Enio Meštrović, predsjednik KUD-a “BIK”, koji kaže, da Alku smatraju uspješnom kada vide nasmijana lica posjetitelja i ponos alkara, a sudeći prema ovogodišnjoj posjećenosti i reakcijama iz publike, o intenzitetu uspješnosti ovog događaja suvišno je govoriti.
– Alka je odavno prerasla naša očekivanja, jer sve je ovo započelo iz čiste zafrkancije, a preraslo je u ozbiljno natjecanje, iako i dalje prožeto zabavom. Jer ipak, predivan je osjećaj čuti limenu glazbu koja najavi tvoju trku, zato se još jednom u ime Društva želim zahvaliti Gradskoj limenoj glazbi koji su i ovaj put dali veliki obol cijeloj atmosferi i bez kojih bi događaj zasigurno bio nezamisliv i puno siromašniji. Broj zainteresiranih alkara i broj gostiju, koji je svake godine sve veći, uistinu iznenađuje, a ove je godine interes natjecatelja bio najveći dosad, kazao je Enio Meštrović, predsjednik KUD-a “BiK”, pojasnivši kako su dan prije trke održane kvalifikacije, kako bi se zbog nedostatka vremena, broj zainteresiranih ipak smanjio.
Perbleka, bleka i zamjenik bleke
Pojasnio je kako, prema pravilima, u alci sigurno mogu sudjelovati osnivači društva i svi oni koji su ranije trčali alku, dok se svi drugi moraju kvalificirati. Takvih je, kako napominje Meštrović, ove godine bilo 12, a za sudjelovanje ih se kvalificiralo osmero.
Istaknuo je kako su alkari i ove godine stizali odasvud, pa je tako među njima bilo najviše Bokanjana i Puntamičana, ali i stanovnika Jazina II, Kampo Kaštela, Arbanasa te mještana Sukošana, Vira, Poljica Briga i Silbe, a nastupio je i jedan Šibenčanin.
Kako to i priliči otvaranju Alke i bokanjačka je započela svečanim mimohodom koji su predvodila tri konja koje su jahale djevojke iz jahačkog kluba “Epona”, Edija Jelenkovića. Nakon njih u povorci je išla i zadarska Gradska limena glazba, potom alkari te četiri dosadašnja slavodobitnika, koje je u kočiji vukao mladi konj Sokol, čiji je vlasnik Dragan Pestić.
Bokanjački su alkari, naravno i ovaj put ostali dosljedni sebi pa nisu jahali konje, nego su jednostavno trčali s kopljem u ruci, a imali su i svog alajčauša i vojvodu. No, kako bi njihova alka ipak bila posebna, za svog su alajčauša i vojvodu odabrali drugo ime, pa je tako u ulozi zamjenika bleke, odnosno alajčauša, bio Davor Olić, a bleka je bio upravo Enio Meštrović, dok je Mimi Zadarski obnašao funkciju perbleke, odnosno vojvode.