ZADAR- Od 7. lipnja u Lučkim kapetanijama počela je naplata boravišne pristojbe čime se želi stati na kraj nautičarima koji su sidrenjem u uvalama izbjegavali plaćanje pristojbe. Dosad se često događalo da bi nautičari platili jedan ili dva, ili koliko već dana u marini ili lučici, a ostatak svog godišnjeg odmora sidrili bi se u uvalama i nisu plaćali boravišnu pristojbu.
Za brod od pet do devet metara dužine primjerice za boravak do osam dana pristojba iznosi 150 kuna, odnosno 1000 kuna za cijelu godinu. Što je veći brod, naravno, to je i veći iznos. Nautičari koji su ovoga tjedna platili novu pristojbu novost su dočekali s negodovanjem.
Plaćaju troška vinjete, a ovo je dodatni namet za njihovo krstarenje hrvatskim Jadranom.
S obzirom da lučka kapetanija i za svoja redovita zaduženja ima daleko premalo djelatnika, kako bi im se olakšao ovaj dodatni posao naplatu boravišne pristojbe pri kapetanijama rade sezonci koje plaća Hrvatska turistička zajednica. Međutim, s obzirom da su sezonski radnici angažirani samo od 1. lipnja do 1. listopada, s naplatom boravišne pristojbe morat će se ipak pozabaviti i djelatnici lučkih kapetanija.















