ZAGREB – Sindikati javnih službi organizirat će štrajk u svibnju. To će najverojatnije biti nakon što 180.000 službenika primi plaće umanjene za 6%, najavili su sindikalci.
Štrajk će biti organiziran u svih šest javnih službi: osnovnom školstvu, srednjem školstvu, visokom školstvu i znanosti, zdravstvu, kulturi i socijalnoj skrbi. Detaljnije planove, uključujući i vrijeme početka štrajka, sindikalni čelnici otkrit će idući tjedan.
Javne službe neće olako dozvoliti Vladi da im dira osnovicu za plaće i kolektivne ugovore, ili da im prijeti s ukidanjem regresa, kao što to radi ministar financija Ivan Šuker. Premijer Ivo Sanader jučer je razgovarao s poslodavcima i sindikalcima o politici plaća, a nije spomenuo nastavak pregovora o plaćama u javnim službama, nakon što si je Vlada zakonom omogućila da dvije godine s našom osnovicom za plaće radi što želi, ustvrdila je predsjednica Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi Spomenka Avberšek.
Prijetnje Vilimu Ribiću
Zbog toga će štrajka definitivno biti, a sindikati od toga neće odustati ni pod prijetnjama, poput one koju je jučer primio dopredsjednik Matice hrvatskih sindikata Vilim Ribić. U anonimnom pismu poručeno mu je da će završiti u limenom sanduku. Trebat će im više limenih sanduka za sve nas koji ćemo štrajkati, uskliknula je Avberšek. Ribić je rekao kako takve prijetnje ipak ne treba dramatizirati.
Ribić je podupro prijedlog s jučerašnjeg sastanka sa Sanaderom, o stavljanju pod kontrolu svih plaća u zemlji, uključujući i plaće u lokalnoj samoupravi i menadžerske plaće.
Predstavljena nam je analiza koja pokazuje da nema europske zemlje u kojoj su plaće zaposlenih u lokalnoj samoupravi veće od onih u državnoj upravi, a kod nas ih ima većih i do 60%. Zbog toga se zakonsko reguliranje takvih plaća ne bi moglo smatrati kršenjem načela autonomije lokalnih zajednica, smatra Ribić.
Sindikati također podupiru Sanaderov prijedlog da se menadžerski bonusi, koji se isplaćuju u obliku dionica, oporezuju po istoj stopi kao i plaće. Ribić je ponovno upozorio da se ukidanjem praćenja statističkih podataka o plaćama, koje je dosad radila Fina, povećava netransparentnost u javnim financijama, za što je optužio Ministarstvo financija. To je namjerno napravljeno kako se više ne bi znala razlika u plaćama između privatnog sektora i državnih poduzeća, tvrdi Ribić.
Moguće sudske tužbe
Sindikalni čelnici razgovarali su u međuvremenu s predstavnicima Međunarodne organizacije rada (MOR), koji su posjetili Hrvatsku. Zatražili su stručno mišljenje o Vladinu Zakonu o osnovici plaća javnih službi, kojim su im smanjene plaće.
Direktor MOR-ova Ureda za radničke aktivnosti Dan Cunniah rekao je kako je donošenje tog zakona, prema njegovu mišljenju, kršenje konvencije 98. MOR-a o pravu na kolektivno pregovaranje i sindikalno organiziranje. Preciznije tumačenje trebaju dobiti od stručne komisije MOR-a. Ako oni potvrde da je Vlada time napala kolektivno pregovaranje i već potpisane kolektivne ugovore, sindikati će sigurno podignuti sudske tužbe.