ZAGREB – Opći sabor Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) danas je za predsjednika stranke četvrti put izabrao Ivu Sanadera, a za njegovu zamjenicu ponovno Jadranku Kosor.
Sanader je izabran jednoglasno, kao jedini kandidat. Za njega je glasovalo 2.467 izaslanika, a 14 listića nije bilo valjano. Kosor, također jedina kandidatkinja, izabrana je glasovima 2.381 izaslanika, a 99 listića nije bilo valjano.
Po jedan kandidat bio je i za 10 mjesta u Predsjedništvu HDZ-a, u koje su izabrani Vladimir Šeks, Petar Čobanković, Gordan Jandroković, Damir Polančec, Ivan Šuker, Dragan Primorac, Darko Milinović, Marina Matulović-Dropulić, Božidar Kalmeta i Branko Bačić. Najviše glasova (2085) dobio je Milinović, a najmanje Bačić (1923).
U to tijelo automatizmom ulaze predsjednik i zamjenica predsjednika HDZ-a, predsjednik Hrvatskog sabora Luka Bebić, glavni tajnik HDZ-a Ivan Jarnjak, međunarodni tajnik Božo Biškupić, predsjednik Kluba zastupnika Andrija Hebrang te predsjednik Mladeži HDZ-a Mislav Banek. Sabor je izabrao i 25 članova Središnjeg odbora stranke, a najveće povjerenje izaslanika dobio je Ivica Kirin (1534 glasa).
Sanader je zahvalio na iskazanom povjerenju da i četvrti uzastopni mandat bude na čelu stranke. Da je HDZ najjača i najodgovornija hrvatska stranka, rekao je, svjedoče i ostali danas izabrani stranački dužnosnici. Sanader je istaknuo da su pred HDZ-om novi izazovi, da je nakon prošlogodišnje izborne pobjede pred strankom i Vladom sada rad na realizaciji zacrtanog programa, ali i na pobjedi na lokalnim izborima iduće godine.
Napomenuo je da će se lokalni čelnici tada prvi put birati neposredno te je HDZ-ovce pozvao da se što bolje pripreme za izbore i građane uvjere da ljudi iz HDZ-a, negdje sami, negdje u koaliciji, zaslužuju njihovo povjerenje.
"Ne sumnjam u naš uspjeh i dogodine", istaknuo je i zaključio svoj govor porukom: "Neka Bog čuva Hrvatsku – Sve za Hrvatsku, Hrvatsku ni za što!"
Dvanaesti opći sabor HDZ-a završio je izvođenjem stranačke himne "Bože čuvaj Hrvatsku", koju je otpjevala klapa "Dalmati".
Dvorana Dražena Petrovića bila je popunjena stranačkim izaslanicima koji su došli iz svih krajeva, njih više od 3000.
Na sabor je došlo i dvjestotinjak gostiju iz srodnih europskih stranaka, a među njima i potpredsjednik Europske pučke stranke Mario David. Poručio je okupljenima kako je današnji sabor zadnji sabor HDZ-a prije nego što Hrvatska postane dio Europske unije. Na sabor vladajuće stranke nisu pozvani predstavnici drugih domaćih političkih stranaka pa niti koalicijskih partnera. Pozivanje drugih stranaka u HDZ-u smatraju neuobičajenim.















