Zadarska košarka prolazi kroz teško i neizvjesno razdoblje. Klub se posljednje četiri godine doslovce bori za goli život, a naznaka promjene stanja nema.
Nadzorni odbor rijetko se pojavljuje u medijima, a navijači sve češće prstom upiru upravo prema njima. Nakon najnovijih potresa u klubu, serije od šest poraza u regionalnoj ABA ligi i smjene trenera Hrvoja Vlašića o zadarskoj košarkaškoj zbilji popričali smo s najmlađim članom Nadzornog odbora, predstavnikom malih dioničara Lovrom Peraićem. Status drugog člana Tomislava Čukelja će se potvrditi na dugoočekivanoj skupštini kluba koja još nije sazvana.
Prvi puta u povijesti kluba jedan predstavnik malih dioničara, koji ne dolazi iz redova većinske vlasničke strukture, ima pravo ravnopravnog sudjelovanja u donošenju odluka.
‘Ono što je odmah bitno naglasiti da se uloga Nadzornog odbora razlikuje od uloge uprave koja operativno upravlja klubom te su statutom kluba jasno utvrđene odgovornosti NO-a kao npr. u slučaju potpisivanja ugovora na rok duži od 18 mjeseci ili iznos veći od 500 tisuća kuna, sve ostalo je u nadležnosti Uprave kluba pred kojom je težak posao, a na nama ostalima je da budemo podrška u tom procesu’, kazao nam je Peraić koji se osvrnuo na trenutno stanje u klubu.
‘Stanje u klubu nije dobro, klub može djelovati bolje na svim razinama. Glavni problem ovog kluba su temelji koji su potpuno uzdrmani i to je ono što treba biti u fokusu rješavanja. Već pet godina klub se služi vatrogasnim mjerama, ponavljamo istu stvar i očekujemo drugi rezultat. Pred klubom je nekoliko velikih izazova. Prvi je predstečajna nagodba, drugi je rezultat prve ekipe, a treći je loša gospodarska situacija koja se u velikoj mjeri reflektira na svakodnevno funkcioniranje kluba. Upravo je zbog toga bitno da se na trenutak makne prva ekipa iz fokus rasprava i da pričamo o stvarima koje su nas sva ova desetljeća držala u vrhu košarke u regiji. Košarka u gradu košarke je na niskom nivou, počevši od terena po gradu koji su zapušteni do toga da se u klubu ne zna koliko se djece u gradu bavi košarkom, niti kako negativne trendove promijeniti.
Omladinski pogon nije efikasan, ne postoje jasne smjernice i planovi rada te kriteriji selekcije igrača.Mislim da svakog igrača u klubu treba individualno pratiti i usavršavati te donositi odluke da li je netko za ovaj klub ili nije i temeljiti takve odluke na jasnim kriterijima. U klubu još nije uveden sustav izvještavanja o radu svih razina kluba od kadeta do seniora (predkadetska selekcija još nije pod klubom nažalost). Bez visoko postavljenih standarda nema ni rezultata. Bez plana rada, revizije odrađenog posla i planova za budućnost ne može se objektivno ocijeniti nečiji rad pa tako ni odgovornost.’
Kako to promjeniti?
‘Najlakše je reći da netko ne valja, odustati od njega i uložiti novac u nepoznatog amerikanca, a ne ponuditi način kako taj trend promijeniti. Ciklus stvaranja konkurentnog 18-godišnjaka traje 4 godine krvavog rada i odgoja tih igrača kao osoba. Isto vrijedi i za trenere koji neće pasti s neba, već ih treba stvarati i educirati kao i igrače.’
Znači li to da se nužno ne mora forsirati igranje u ABA ligi?
‘To nam treba biti cilj, ali ne i uvjet i ne pod svaku cijenu. Svi znamo da nam regionalna liga treba i da regionalnoj ligi treba jak Zadar, međutim treba se na početku sezone, baš kao i ove godine, zadati fiksna granica budžeta. Mi smo 12. kolovoza znali koliko se novca smije potrošiti na prvu momčad uključujući bruto/neto primanja igrača i prvog trenera (s uključenim svim ostalim troškovima). Podloga tome je plan predstečajne nagodbe. To je značajan iskorak u odnosu na sezone iza nas, ali je problem što je sva pažnja usmjerena na prvu ekipu dok se zanemaruje ovaj drugi dio kluba koji bi trebao producirati buduću vrijednost.’
Može li Zadar u budućnosti živjeti od prodaje igrača?
‘Svatko tko poznaje košarkaško tržište zna da se danas ne može živjeti od prodaje igrača, izvori prihoda su sponzorstva te ostali prihodi koje klub ima (ulaznice i marketing), ono što je najbitnije je način kako stečeni novac ulažeš. Zadar više ne može na tržištu ponuditi najviše i dobiti te igrače. Povijest nas je naučila da takvim principom rada Zadar nikad nije bio konkurentan. Treba ciljati na igrače koji će poput kluba napraviti ustupak i doći igrati za Zadar za onoliko koliko Zadar može platiti, ništa više i ništa manje. Trenutna tržišna situacija je vrlo čudna i otvara prilike. Velika je recesija, klubovi su smanjili budžete ili se ukidaju i cijela hrvatska košarka ide u smjeru amaterizacije. Na KK Zadru je da stvori atraktivne uvjete za napredak igrača koji traže afirmaciju, infrastrukturne uvjete i publiku imamo. Otvara se priliku da s vremenom stvorimo ekipu koja ima glavu i rep, koja je spoj mladosti i iskustva, ali svatko od 12 igrača u rosteru mora imati svrhu i ciljeve postavljene ispred sebe što u ovogodišnjem rosteru nije slučaj. Također je neprihvatljivo da u rosteru imamo igrače koji su broj na papiru’, mišljenja je Peraić.
Govoreći o nužnosti promjena apostrofirao je nekoliko stvari.
‘Treba promijeniti radnu atmosferu, radnu okolina, odnos prema igračima itd. Najveće ograničenje u tom procesu su naslijeđeni dugovi koje osjete svi zaposlenici kluba. Ako treba još više smanjiti budžet, treba i to učiniti jer stabilnost kluba se više ne smije ugrožavati. Isto tako, nužno je napraviti most između omladinskog pogona i seniorske momčadi. Iz moje perspektive, zadnji igrač koji je imao pravilni put razvoja u klubu je Rok Stipčević (uvođenje u ekipu, dokazivanje na posudbi i povratak u prvi sastav). Rezultat nefunkcioniranja sustava je panična kupovina solidnih igrača koje smo možda mogli sami stvoriti ili dovesti iz nižih liga na vrijeme za puno manji novac. Trenutna financijska situacija kluba ne dopušta ni male pogreške, a KK Zadar konstantno radi velike pogreške. Kada gledamo zadnjih nekoliko godina, jasno je da većina odluka nije dala rezultata. Bilo je i dobrih stvari, puno posla je odrađeno van očiju javnosti, pojedinci su uložili puno svog privatnog vremena za potrebe kluba, ali radile su se i greške koje ljude tjeraju od kluba i košarke. Navijači žele klub s kojim se mogu poistovjetiti te se stoga treba dati uvid u ono što se u klubu radi, kako se donose odluke, kako oni kao pojedinci mogu pomoći u tome. Iz tog razloga se aktivnosti oko marketinga kluba trebaju nastaviti, treba popraviti i rezultate prodaje ulaznica i ulaza na utakmice, pokrenuti prodaju fan asortimana i puno ostalih sitnih detalja koji su ljudima bitni. Koliko je navijačima stalo do kluba govori i činjenica da je ovo druga najuspješnija sezona po prodaji sezonskih ulaznica (652) nakon dolaska na Višnjik unatoč narušenom ugledu kluba prije početka sezone.
Kada je riječ o igračima koji dolaze sa strane Peraić je uvjerenja kako je danas taj posao mogućnost pogreške sveo na minimum. Zadar ipak čini greške.
‘Uz sve informatičke inovacije posao je olakšan. Fascinantna je činjenica da ako se želi dovesti nekog igrača s nekoliko klikova miša mogu se pogledati sve njegove napadačke ili obrambene reakcije u jednoj sezoni, detaljna statistika i navike igrača u igri, a uvijek se mogu nazvati sadašnji i bivši zadarski igrači u inozemstvu te se i kod njih raspitati. Preostaje još provjeriti karakter igrača što je u većini slučajeva ključna komponenta. U slučaju da se dovede igrač koji se brzo uklopi u našu sredinu, korist može biti dvostruka (slučaj Nurkić ili Travis), bez tog elementa talent se u pravilu zagubi. U ovom klubu nije najveći problem kako donijeti novac, već kako ga pametno trošiti’, zaključio je Peraić.
Kako vidi nastavak ove sezone?
‘Čeka nas teška borba, ali ne treba očajavati nego skupiti snage i boriti se do zadnjeg kola. Već na sljedećoj utakmici treba pružiti podršku momčadi i vratiti im poljuljano samopouzdanje.’
Što nakon završetka procesa predstečajne nagodbe?
‘Sve je na tu temu rečeno u zaključku plana predstečajne nagodbe koji je javno dostupan. Klub treba strateškog partnera koji će stabilizirati funkcioniranje kluba. Bez njega, put prema stabilnosti je maksimalno zakompliciran.’