Pedesetak članova KUD-a Sveta Kata iz Zemunuka i KUD Nadin iz Nadina predstavili su tradicijsku baštinu Hrvata iz Ravnih Kotara mnogobrojnim posjetiteljima i štovateljima tradicijske kulture u malenom, ali raspjevanom mjestu sa 200 žitelja na Banovini, pored Hrvatske Kostajnice u Selištu Kostajničkom.
Pod pokroviteljstvom Sisačko-moslovačke županije i Grada Hrvatske Kostajnice, te u organiziaciji tamošnjih udruga DVD-a,KUD-a i Udruge branitelja iz domovinskog rata održana je 5. smotra folklora “Iz bakine škrinjice”. ” Trinaest KUD-ova iz raznih krajeva Hrvatske. KUD Sv. Kata i KUD Nadin su predstavljali tradiciju iz “Dinarske” zone folkora.
Domaćini su sa velikom pažnjom promatrali nastup dvaju KUD-ova iz zadarske županije i na kraju su im otvoreno rekli da su bili prava posebnost u smislu ljepote smotre. Smotri je osim gradskih vlasti Hrvatske Kostajnice prisustvovala i županica sisačko moslovačke županije gđa. Marina Lovrić, koja se je upoznala sa “dalmatincima” koji su je posebno dojmili jer i ona dalmatinske gore list (majka joj je iz Unešića).
Preko pola sata smotre je “poklonjeno” izvođenu Dinarske tradicijske glazbene kulture. Nadinjani i Zemuničani su osim tradicijskih darova, domaćine počastili sa posebnim “čarima “, “kompletom glaznenom tradicijom” Ravnih Kotara, Bukovice i Zagore a to su osim pjevača iz obaju KUD-ova svirači tradicijskih instrumenata:Hrvatski narodni diplar Mile Nimac KUD-a Sv. Nikola Tavelić iz Lišana Ostrovačkih, pučki pjesnik Dinko Buljat iz Zemunika Donjeg, cvitaraši: Jole Sakić, Ante Pinčić, Dragan Brzoja i “legenda” tradicijske glazbe Hrvata u sjevernoj Dalmaciji, Hrvatski narodni guslar Dane Jurić iz Dubravica čiji su “herojski” epski zvuci posebno digli na noge branitelje domovinskog rata sa Banovine koji su uz zvuke gusala i Danine stihove pustili i suze radosnice te vikali: „Dane pivaj još!” na što se je guslar ponovo vraćao na scenu.
Peta smotra folklora je praćena od stručne komisije Hrvatskog instituta za etnologiju i folkloristiku sastavljene od članova: Dr. sc. Irena Miholić te, Dr.sc. Tvrtko Zebec koji su uz sitne zamjerke koje su se uglavnom odnosile na frizuru ženskih članica, pohvalili su izvedbe tradicije naših folkloraša, a posebno su pohvalili nastup svirača na tradicijskim instrumentima, a i istakli su i podržali nastupe “cvitaraša” na susretima i smotrama folklora te izrazili želju prisustvovanja na nadinskoj “CVITARIJADI” kao jedinom etno festivalu svirača na cvitarama u Hrvatskoj a i šire. Nadinjani su želju primili i uzvratili pozivom.
Izbor Najljepše snaše na smotri “Iz bakine škrinjice”:
Prilikom izbora najljepše snaše na manifestaciji Nadinjane je ugodno iznenadila odluka stručne komisije na čelu sa Dr.sc. Tvrtko Zebec da u uži izbor odnosno za drugu pratilju uvrsti nadinsku “snašu” gđu. Slavicu Šestan koja je na sebi imala repliku tradicijske bukovačko-kotarske narodne nošnje iz Nadina te “prešljicu” za pasom i “vrteno” u desnoj ruci. Dr.sc. Tvrtku Zebecu se svidio cjelokupan izgled narodnog ruha i “vunoprerađivačkog alata” te stav gđe Slavice, pa je zaključio da ta snaša zauzima mjesto među tri “najljepše” snaše na manifestaciji.Nadinjane je ta nagrada puno ohrabrila u aktivnosti a gđa. Slavica je već izvjesila ovo cijenjeno priznanje u svojem domu.
Posjet crkvi Hrvatskih mučenika na Udbini
Na svom putu do Banovine, pun autobus “čuvara” kulturne baštine iz Ravnih Kotara posjetio je crkvu Hrvatskih mučenika na Udbini te se upoznali sa razlogom izgradnje kao i načinom i i mjestom gdje je izgrađena. “Čuvari” hrvatske tradicije su se divili ljepoti izgleda crkve Hrvatskih mučenika i ljepoti unutrašnjeg izgleda. Crkva je tad otvorena u čast posjete Kotarana. Svi folkloraši su se pomolili za sve Hrvatske mučenike koji su stradali na raznim stratištima širom svijeta kao i za bolju budućnost Hrvatskog naroda. U temelj crkvu je ugrađen i kamen sa “mučilišta” Hrvata iz Ravnih Kotara: Nadina, Škabrnje i Benkovca.