Krajem studenog održana je početna konferencija međunarodnog projekta RECIRCLE u kojem je zadarska Čistoća vodeći partner uz partnere iz Crne Gore i Bosne i Hercegovine. Opći cilj projekta je jačanje kapaciteta sustava gospodarenja otpadom s naglaskom na odvojeno prikupljanje otpada te njegovo recikliranje i ponovnu uporabu. Što će se sve napraviti u Zadru i kakve će koristi imati naši građani, odgovorila nam je voditeljica projekta Marija Petani iz zadarske Čistoće.
Koje konkretne promjene projekt RECIRCLE donosi Gradu Zadru u pogledu gospodarenja otpadom?
Projekt RECIRCLE će pridonijeti jačanju kapaciteta sustava gospodarenja otpadom provedbom načela kružnog i resursno učinkovitog gospodarstva, s naglaskom na odvojeno prikupljanje otpada te njegovo recikliranje i oporabu. Kružno gospodarstvo je model proizvodnje i potrošnje koji uključuje dijeljenje, posudbu, ponovno korištenje, popravljanje, obnavljanje i reciklažu postojećih proizvoda i materijala što je dulje moguće kako bi se stvorila dodatna, odnosno duža vrijednost proizvoda. Na taj način produljuje se životni vijek proizvoda te istovremeno smanjuje količina otpada.
Upravo provedbom načela kružnog i resursno učinkovitog gospodarstva, s naglaskom na odvojeno prikupljanje otpada te njegovo recikliranje i oporabu, Čistoća d.o.o. će unaprijediti već postojeći sustav odvojenog prikupljanja otpada te unaprijediti svoja prethodno implementirana rješenja i uvesti nove procedure kako bi osigurala učinkovitije provođenje procesa odvojenog prikupljanja otpada te istovremeno smanjenje količina miješanog komunalnog otpada.
Infrastruktura i tehnologija
Kakva će nova infrastruktura, poput spremnika, biti postavljena u Zadru i kako će unaprijediti svakodnevni život građana?
Zbog povećanog stvaranja otpada i većih zahtijeva glede njegovog zbrinjavanja te sortiranja za daljnju obradu, potrebno je postupno povećati kapacitet spremnika za prikupljanje otpada koji se često nalaze na mjestima gdje je svaki kvadratni metar prostora bitan. Upravo su polupodzemni i nadzemni spremnici idealni za iskorištavanje prostora na mjestu gdje se sakuplja otpad, a istovremeno će se poboljšati prostorna estetika i čistoća prostora. Zbog navedenog planirana je nabava gore spomenutih spremnika koji bi zamijenili dosadašnje spremnike. Kao takvi mogu se koristiti i na udaljenim prostorima na kojima se sakuplja otpad jer njihov veliki kapacitet produžava intervale sakupljanja otpada i smanjuje troškove odvoza otpada.
Društvo Čistoća d.o.o. planira nabavu 29 kompleta spremnika koji će biti postavljeni po raznim područjima grada Zadra uz višestambene zgrade, i to 15 kompleta nadzemnih spremnika i 14 kompleta polupodzemnih spremnika.
Prednosti takvih spremnika su mnogobrojne. Zahvaljujući većem kapacitetu, jedan spremnik tako mijenja čak 4 klasična spremnika od 1100 l, a njihovom ugradnjom uvelike se smanjuju neugodni mirisi i neurednost površina. Estetski su privlačniji, higijenski prihvatljiviji, a otpad se lako odlaže podizanjem poklopca koji je jednostavan za rukovanje starijim osobama i osobama s invaliditetom. Završetkom ugradnje bit će uklonjeni dosadašnji spremnici od 1100 l, što će građanima omogućiti da kvart u kojem žive bude čišći i uredniji.
Možete li objasniti kako tehnologija otpadomjera u spremnicima funkcionira i kakve koristi donosi?
Svi novopostavljeni spremnici imati će ugrađen sustav evidencije tzv. otpadomjer. Otpadomjer je sustav za mjerenje i naplatu po stvarno odloženom volumenu otpada, a u skladu je s novim Zakonom o održivom gospodarenju otpadom i sukladno Uredbi o komunalnom otpadu gdje evidencija prikupljanja otpada postaje obvezna.
Postavit će se senzori za praćenje popunjenosti spremnika za otpad koji će dojavljivati kada je pojedini spremnik popunjen. Na taj način planiramo i očekujemo smanjenje troškova jer će se spremnici prazniti kada budu u cijelosti popunjeni.
Digitalna platforma
Što je Digitalna platforma znanja o kružnom gospodarstvu i kako će pomoći Zadru i njegovim dionicima u učinkovitijem gospodarenju otpadom?
Provest će se niz različitih edukativnih događanja s ciljem podizanja razine znanja i svijesti o gospodarenju otpadom. Ishod projektnih aktivnosti bit će Digitalna platforma znanja za učinkovito gospodarenje otpadom koja će uključivati identifikaciju izazova i prilika u prekograničnom području, analizu provedenih aktivnosti i druge relevantne projektne informacije i preporuke za uvođenje učinkovitih i korisnih pristupa gospodarenju otpadom primjenjivih u programskom području i prenosivih na druga područja. Rješenja implementirana projektom omogućit će projektnim partnerima i drugim dionicima da koriste prikupljena znanja i prakse u nastavku provedenih aktivnosti i budućim poboljšanjima vlastitih sustava gospodarenja otpadom.
Lokalni ciljevi i edukacija
Kako projekt doprinosi cilju povećanja recikliranja otpada u Zadru i što se konkretno očekuje od građana?
Od građana se očekuje da u što većoj mjeri odvajaju otpad kako bi se korisne frakcije mogle iskoristiti za recikliranje. Prilikom postupka recikliranja koriste se već iskorištene sirovine i proizvodi (otpad) te se time smanjuje potreba korištenja i eksploatacije novih prirodnih resursa. Također, treba imati na umu da recikliranjem sporije trošimo prirodne resurse, što je važno ne samo nama, nego i budućim generacijama.
Planiraju li se edukativne aktivnosti u Zadru? Kako će one pomoći podizanju svijesti o kružnom gospodarstvu?
Kroz projekt RECIRCLE provest će se edukativne radionice za djecu i radionice o povećanju učinkovitosti korištenja resursa za javnu upravu kao i lokalno stanovništvo i relevantne dionike. Kroz promotivne projektne aktivnosti podići će se svijest opće javnosti o važnosti primjene načela kružnog gospodarstva i mogućnostima koja su im na raspolaganju.
Dugoročne promjene
Koje dugoročne rezultate očekujete za Zadar po završetku projekta i kako će se osigurati održivost tih promjena?
Sustavnim i svakodnevnim odvajanjem otpada u za to predviđene spremnike građani grada Zadra pomoći će održavanju čistoće i urednosti grada, ali i očuvanju okoliša i zdravijem okruženju. Također, povećanje količine odvojenog otpada izravno će utjecati na smanjenje količine miješanog komunalnog otpada.