Danas je prosvjedovalo 40-tak vozača i medicinskih tehničara Doma zdravlja u Zadru. Ukazali su na kršenje prava radnika zbog preustroja službe Hitne medicinske pomoći i reforme zdravstvenog sustava. Josip Marušić, zamjenik sindikalnog povjerenika pojašnjava kako su djelatnici Doma zdravlja do sada, u sklopu svog posla, obavljali poslove u hitnoći, dok nije došlo do reorganizacije.
– Dogodilo se to da su vozači Doma zdravlja ostali u Dom zdravlja obavljati sanitetski prijevoz s tim da hitnoću odnosno dežurstva na punktovima Pag, Benkovac, Obrovac, obavljaju isti ti djelatnici, ali na način da im je ponuđen ugovor o djelu. Taj ugovor o djelu nije ponuđen svima, već su ga samo pojedini djelatnici potpisivali, ističe Marušić i pojašnjava kako su radnici prisiljeni prihvatiti takvu ponudu, jer je plaća u sanitetu daleko manja nego u hitnoći. Tako se događa da pojedini radnici rade od 6 do 14 sati u Domu zdravlja, potom nastavljaju raditi na punktu i dežuraju do sedam ujutro idućega dana, a ponekad, ako ih dopadne, dogodi se da od sedam sati tog jutra ponovno idu dežurati u Dom zdravlja.
Marušić tvrdi kako, uz sve to, ugovori o djelu nisu legalni, te kako radnicima ne jamče nikakva prava iz kolektivnog ugovora u slučaju da se nešto dogodi.
Vozači i medicinski tehničari upozoravaju na činjenicu da su takvi premoreni vozači opasni po druge sudionike u prometu. A to potvrđuje i nedavna prometna nesreća, koja se dogodila početkom tjedna jednom od vozača dogodila kod tunela Mala Kapela. Naime, iskusni vozač koji nikada nije imao nezgodu u 23 godine rada, imao je nesreću.
Od ministra zdravlja Rajka Ostojića prosvjednici traže objedinjavanje sanitetskog prijevoza i Zavoda za hitnu medicinu, kao što je slučaj u brojnim drugim gradovima poput Zagreba, Splita i Rijeke.
Pravni zastupnik Saveza samostalnih sindikata Hrvatske Vedran Uranija kaže kako se traži „reforma reforme” na način da će se ta reforma svoditi na spajanje saniteta, hitne pomoći kao što imaju Zagreb i Split, i da djelatnici dobiju ugovor o radu. Smatraju kako će kvalitetna reforma zaštititi i djelatnike i pacijente.
– To je apsurdno, to nigdje u svijetu nema, ne može se posao hitne služba raditi na ugovor o djelu, ugovor o djelu znači pogodbu za posao od jednog dana, a ovo je permanentan posao, kaže Uranija.


![DSC_0247[4].jpg Foto: 057 info](https://www.057info.hr/wp-content/uploads/elementor/thumbs/DSC_02474-qjnvhyon9o2qj4e20jeftntddkvhgkcmhyq1j11y48.jpg)














