Udruga slijepih Zadarske županije održala je Završnu konferenciju projekta „Videća pratnja za bolju integraciju" sufinanciranog sredstvima Europske unije iz Europskog socijalnog fonda ukupna vrijednosti u iznosu 492.190,00 kuna.

Kako pojašnjava Ana Franjković Miočić, voditeljica ovog EU projekta, cilj je pružanje socijalne usluge videćeg pratitelja u lokalnoj zajednici te povećanje socijalne uključenosti i kvalitete života slijepih osoba, na način da im se pruža podrška u zadovoljavanju njihovih svakodnevnih potreba te da se osnaži njihova integracija u zajednicu u kojoj žive.

- Prijavila sam se jer mi se ovo činio human posao putem kojeg bih mogla doprinijeti zajednici ljudi koji ne vide. S obzirom na to da sam komunikativna osoba, pronašla sam se u tome vrlo brzo. Posao je dinamičan, zanimljiv, svaki dan je drugačiji, upoznala sam puno ljudi od kojih sam dobila puno pozitivne energije. Očekivala sa da će biti puno teža situacija i da će korisnici biti pesimistični zbog svojih životnih okolnosti, no ima puno situacija u kojima oni mene znaju "dignuti", ispričala je prateća voditeljica u sklopu projekta Božena Perica. 

Usluga funkcionira tako da se korisnik javi izravno videćim pratiteljima ili njihovim koordinatorima, nakon čega se međusobno dogovore za termin uslugu pratnju. Prednost je doktor i obavljanje papirologije, a potom - sve ostalo. Uz pratiteljicu Boženu, u Udruzi slijepih Zadarske županije preko Ministarstva je zaposlen još jedan videći pratitelj, no postoji potreba za još jednim nakon čega bi taj broj bio zadovoljavajući. Upravo zbog snažne potrebe za takvom vrstom usluge, u Udruzi slijepih se nadaju da će projekt ući u fazu 3.

- Dok nismo imali videću pratnju, naši članovi su bili vrlo rijetko napuštali svoj dom, ukoliko im pri izlasku ne pomogne netko od obitelji i rodbine. Otkad imamo videće pratitelje to se znatno promijenilo. Videća pratnja s njima ide u šetnju, trgovinu, banku, poštu, kod doktora, odnosno sve što čovjeku u životu treba, a oni to ne mogu sami obaviti. Mogu reći da je ovo jedan od najvažnijih projekata kojih smo dosad imali, rekao je dopredsjednik Udruge Nikola Vitlov.

Spomenuo je i neke od ostalih problema s kojima se slijepi i slabovidni susreću, od kojih ističe zapošljavanje. 

- Jako teško zapošljavamo naše članove koji završe školu. Nekad su slijepi većinom bili telefonisti, no kako tehnologija napreduje, telefonske centrale se polako gase. Smatram da, unatoč tome, i danas ppostoji potreba za telefonistima u velikim firmama i ustanovama, kao što je primjerice zadarska bolnica, no ne nailazimo na neko razumijevanje, kazao je Vitlov.

Tajnik Udruge i koordinator projekta Josip Laća ispričao je o svom osobnim iskustvu s videćim pratiteljima.

- Projekt je puno utjecao na moj i na živote ostalih članova. Mnoge je ljude izvukao iz "četiri zida" i promijenio mnoge živote, što je zaista neprocjenjivo, zaključio je Laća.