U najnovijem broju uglednog francuskog tjednika LE FIGARO MAGAZINE od 28. lipnja 2013., objavljena je reportaža o Zadru pod naslovom „À Zadar souffle le vent de l’Histoire” (U Zadru puše vjetar povijesti). Reportažu potpisuje novinar Philippe Viguie-Desplaces koji je s fotografom Franckom Prignetom boravio u Zadru od 20. do 25. svibnja ove godine.
Le Figaro Magazine ovom reportažom na 7 stranica uoči ulaska Hrvatske u EU poziva svoje čitatelje (naklada tjednika iznosi 532.000 primjeraka) u otkrivanje Zadra, dalmatinskog grada smještenog između mora i planina s prelijepim plažama, boutique hotelima i parkovima – jedne od najatraktivnijih destinacija u ovom dijelu Europe.
Nakon kašnjenja zrakoplova Croatia Airlinesa i vožnje do hotela, ulazak u Zadar novinar Philippe Viguie-Desplaces doživio je kao dolazak u obećanu zemlju – utvrđeni grad na poluotoku pravi je muzej na otvorenom s tri tisuće godina neusporedivo bogate povijesti; toliko fascinantan da iz njega ne poželite otići.
Zadar je bio izložen brojnim utjecajima, osvajanjima i razaranjima te bogatstvom kulturnog naslijeđa pokazuje tragove svih sila koje su njime dominirale tijekom stoljeća. Takva je bila sudbina ovog grada, koji je bio i prva linija obrane kršćanskog svijeta protiv apetita moćnih Osmanlija. Kalelarga je glavna i najstarija zadarska ulica još od doba Rimskog Carstva, a rimski forum, romaničke crkve, renesansne palače, gradske zidine, bastioni i srednjovjekovna Kapetanova kula predstavljaju izuzetnu mješavinu svih graditeljskih stilova urezanih u DNA grada! S Trga Petra Zoranića dolazi se na još ljepši Trg pet bunara s parkom iz 1829. godine, a spektakularne gradske zidine i Kopnena vrata dodirujući safirno plavo more u luci Foša još uvijek dočaravaju sjaj moćne Mletačke Republike 16. stoljeća. U neposrednoj blizini je zgrada Sveučilišta u Zadru kao svjedok bečke arhitekture devetnaestog stoljeća. Zbog toga se u Zadru ponekad osjećate kao u Beču, ponekad kao u Veneciji ili Rimu; čudesno bogatstvo arhitekture ostavlja izuzetno snažne dojmove!
Ljepota grada u službi je jedinstvenog životnog stila ovog grada, a Zadrani su od svojih osvajača iskoristili samo najbolje. Povijesna jezgra grada s blistavim kamenim pločama posvećena je pješacima, a karakterizira je šarmantni mediteranski nemar. Pravi labirint uskih ulica obiluje trgovinama, restoranima i kafićima. No, najznačajnije je to što su u Zadru plaže u središtu grada, nedaleko od kulturnih spomenika! Ovdje možete posjetiti izuzetnu Stalnu izložbu crkvene umjetnosti i deset minuta kasnije položiti svoj ručnik na jednoj od obližnjih plaža. S jednom od najljepših luka na Jadranu, Zadar podsjeća na gradove s Azurne obale, ali s razumnijim cijenama.
Pred Zadrom se nalaze brojni otoci, a u zaleđu je smješteno nekoliko nacionalnih parkova. Najbliži od njih svega je 35 minuta udaljeni NP Paklenica koji je s impresivnim vapnenačkim stijenama pravi raj za penjanje i planinarenje, a služio je i kao kulisa za snimanje vesterna. Za pronalaženje nevjerojatnog kanjona rijeke Zrmanje trebati imati dobrog vodiča, a najbolje se može doživjeti na jeep safariju.
Kontrast između Zadra i Paklenice je ogroman, no posve je neočekivano i iznenađujuće lijepo kada se s opuštajućih plaža s pjenom morskih valova uputite prema surovim planinskim krajolicima i stjenovitim vrhovima.
Reportaža završava korisnim informacijama i prijedlozima gdje odsjesti, jesti ili se zabavljati i što neizostavno posjetiti u Zadru, a uoči početka glavne turističke sezone svakako će utjecati na dodatno povećanje broja dolazaka francuskih turista.