Naravno da nas raduje da su Katolička crkva, braniteljske udruge, udruga “Franak”, kao i brojne druge građanske udruge koje su nam se javile, poduprli naš prosvjed i najavili dolazak kako bi dali podršku našim zahtjevima. Još jednom bih podsjetio da svrha prosvjeda nije rušenje Vlade, nego zahtjev da promijeni smjer svoje politike, pa se zato prosvjed i zove ‘Promijenite smjer'”, kazao nam je Mladen Novosel, predsjednik Saveza samostalnih sindikata Hrvatske, koji je koordinator prosvjeda pet sindikalnih središnjica.
Prema njegovim riječima, svaka sindikalna središnjica obvezala se da će na prosvjed dovesti najmanje pet posto članova svoje središnjice, što znači da će na Trgu bana Josipa Jelačića 1. svibnja biti od 15 do 20 tisuća sindikalnih predstavnika.
‘Ovako više ne može’
“No, kako su brojne udruge najavile dolazak svojih članova, kao i da će animirati što veći broj ljudi, moguće je da na Trgu bude i 50 ili 100 tisuća ljudi. Ovo je prvi put nakon dugo vremena da su se sindikalne središnjice dogovorile o zajedničkom prosvjedu za Praznik rada i uputit ćemo jasnu poruku Vladi da ovako dalje više ne može”, istaknuo je Novosel, dodajući kako je jako dobro što su druge nevladine udruge i Katolička crkva prepoznali da zahtjevi sindikata nisu strogo vezani uz probleme gospodarskog ili javnog sektora, nego da su usmjereni na rješavanje i drugih društvenih problema.
“U Hrvatskoj je gotovo 400.000 nezaposlenih, 85.000 radnika radi bez plaće, iseljavanje mladih je u porastu, a država ništa ne poduzima. Zbog promašene politike pada proizvodnja, nestaje industrija i gase se radna mjesta. Bogati postaju sve bogatiji, siromašnih je sve više i sve je više blokiranih računa građana, a aktualna politika vodi u produbljivanje ovoga jaza”, tvrdi Novosel, napominjući da je Vlada “slomila kolektivno pregovaranje, ubila je socijalni dijalog, a socijalno partnerstvo pretvorila u socijalno neprijateljstvo”.
“Živciraju ih sindikati, zeleni, znanstvenici, restauratori, referendumi i moć prosudbe vlastitoga naroda – umjesto da okupljaju i mobiliziraju, raspiruju sukobe i svade ljude. Pokušavaju podijeliti radnike javnog i privatnog sektora, ali ne uspijevaju – umjesto toga, svojom nas politikom spajaju, ističe predsjednik SSSH.