U multimedijalnoj dvorani Gradske knjižnice održano je predavanje na temu “Liječenje upalnih bolesti crijeva – osvrt na europske smjernice”. Zadranima je liječenju upalnih bolesti crijeva govorio gastroenterolog dr. Domagoj Kasun.
Na stručnom predavanju o važnosti rane dijagnostike gastoenteroloških bolesti, ulceroznog kolitisa i Chronove bolesti, adekvatne terapije, pravilne prehrane te općenito o kvaliteti života oboljelih od ovih bolesti okupili su se mahom građani zainteresirani za upoznavanje ovih bolesti, alternativnih načina liječenja, načina za produžavanjem remisije u oboljelih te ostalih noviteta u medicini vezanih uz ovu problematiku.
Nedostatak folne kiseline
– Dao sam kraći presjek kroz europske smjernice u liječenju ovih dviju bolesti. European Crohn’s and Colitis Organisation je organizacija koja se bavi liječenjem upravo ovih bolesti. Radi se o neprofitnoj udruzi osnovanoj 2000. godine koja okuplja sve eksperte u liječenju upalnih bolesti crijeva te na račun raznih studija donose svoje preporuke u liječenju, dijagnostici, dakle svemu vezanom uz ove bolesti. Njihove smjernice se ne razlikuju od drugih svjetskih. Naime, na predavanju sam samo naglasio neke razlike te se mogao lako steći dojam da se sve to razlikuje jako puno, no zapravo smjernice koje donose neke nacionalne organizacije i smjernice ECCO-a zasnivaju se na istim studijama, istaknuo je dr. Kasun.
U svojem je predavanju dr. Kasun krenuo od same povijesti bolesti, pojasnio uzroke nastanka bolesti, tipične i atipične simptome bolesti, komplikacije koje bolest uzrokuje te naposljetku uputio na pravilnu dijagnostiku i pravilnu terapiju. Posebice je stavio naglasak na liječenje novim lijekovima, te na sve nove moguće dostupne metode dijagnostike neophodno potrebne kod navedenih bolesti, ali i upoznao sve nazočne s nekim manje poznatim, ali preporučljivim suplementima u standardnom procesu liječenja.
– Nedostatak folne kiseline zamijećen je kod 60 posto oboljelih od ulceroznog kolitisa, a najčešće je tome uzrok loša prehrana. Nedostatak folne kiseline može pridonijeti pojavi anemije. Studije pokazuju da oboljeli od ulceroznog kolitisa koji uzimaju folnu kiselinu imaju smanjen rizik od pojave raka kolona u odnosu na one koji ne uzimaju dodatnu folnu kiselinu. Terapija sulfasalazinom, također utječe na pojavu deficita folne kiseline. Kako je poznato da folna kiselina prikriva deficit vitamin B12, osobe koje uzimaju ovaj suplement trebaju povremeno provjeravati razinu vitamina B12. Konzumacija alkohola se ne preporučuje jer negativno djeluje na status folne kiseline, istaknuo je dr. Kasun dodajući kako uvođenje folne kiseline u liječenje opet ovisi od liječnika do liječnika te uvođenje ili neuvođenje ovog suplementa nije veliki propust, no on bi ga, itekako, kako je rekao, preporučio.
Skupe laboratorijske pretrage
Dijagnosticiranje i liječenje ovih bolesti u RH najuspječnije se provodi na KBC-u Rebro.
– Ne postoji ništa što se na Rebru radi, a da u OB Zadar ne rade. Razlika je samo u brojnosti osoblja koje se time bavi. Za pretragu tankog crijeva u našoj bolnici postoji endoskopska kapsula što je najsuvremenija metoda za pretragu tankog crijeva. Dakle, imamo mogućnost i endoskopskog ultrazvuka,itd. Moram priznati da je naša bolnica u proteklih par godina znatno napredovala u pogledu dijagnostike i liječenja ovih bolesti. No, sve te pretrage, uključujući i one laboratorijske su jako skupe, ali se rade kako bi se što prije oboljelima olakšao život koji će borbu s ovim bolestima u najvećem broju slučajeva voditi cijeli svoj život, zaključio je dr. Kasun.