ZADAR– Nakon što je ministar zdravstva Darko Milinović u rad nedavno pustio četiri nove magnetske rezonancije, plaćene više od 50 milijuna kuna, hrvatski pacijenti ovog trenutka u sustavu javnog zdravstva na raspolaganju imaju čak 19 magneta.
Pridoda li se tome još 16 magnetskih rezonancija u privatnom sektoru, siromašno hrvatsko zdravstvo po broju visoko kvalitetne radiološke opreme svrstalo se uz bok najbogatijim europskim zemljama, toliko da nam može pozavidjeti jedna Belgija.
I tu počinje priča o apsurdnosti hrvatskog zdravstvenog sustava: dok se s jedne strane hvalimo rekordnim brojem skupih aparata po glavi stanovnika, s druge smo suočeni s maratonskim listama čekanja na snimanje magnetskom rezonancijom jer isti ti aparati po bolnicama leže neiskorišteni.
Prema podacima iz nacionalne liste čekanja koju je nedavno objavilo Ministarstvo zdravstva, na snimanje magnetom u KBC-u “Zagreb” čeka se prosječno 280 dana, odnosno devet mjeseci! U ostalim zagrebačkim klinikama na red se dolazi za oko 160 dana, u zadarskoj Općoj bolnici za 176, a u KBC-u “Split” za 104 dana.
Na pitanje kako je moguće istovremeno imati toliko magneta na koje su potrošene stotine milijuna kuna i toliku listu čekanja, predsjednica Samostalnog sindikata zaposlenih u zdravstvu Spomenka Abveršek slikovito objašnjava na primjeru ministrova rodnog Gospića koji je prije dva tjedna dobio ovakav aparat.
– Da bi magnetska rezonancija bila isplativa, na njoj treba biti napravljeno minimalno 13 snimanja dnevno, a optimum je između 16 i 20. Naš ministar sad kupuje magnet od 13 milijuna kuna za bolnicu u Gospiću na kojoj će se dnevno napraviti 4,5 snimanja za tisuću pacijenata koji su do sada odlazili u Zagreb i Rijeku. A kapacitet tog magneta je od tri do pet tisuća ljudi, što vam dovoljno govori o iskoristivosti tog aparata, time i o njegovoj isplativosti – kaže Abveršek.
Ukratko, skupa oprema koju imamo u hrvatskim bolnicama nedovoljno je iskorištena i zbog loše organizacije radi tek s pola kapaciteta. Za razliku od prakse u stranim bolnicama gdje je magnetska rezonancija u jutarnjoj i popodnevnoj smjeni na raspolaganju građanima, a u noćnim satima rezervirana za bolničke pacijente, u hrvatskim bolnicama dijagnostičke pretrage magnetom, osim u iznimnim situacijama, obavljaju samo u prijepodnevnoj smjeni! Ostatak vremena aparati stoje zatvoreni i skupljaju prašinu, a liste čekanja samo rastu. Opravdanje kako nemamo dovoljan broj specijalista da bi magnet radio cijeli dan Spomenka Abveršek odbacuje.
– Naravno da nemamo dovoljno specijalista kad oni popodne rade po privatnim poliklinikama pa ne mogu raditi u bolnici. Pod hitno treba odvojiti privatno od javnog zdravstva, a umjesto da se milijuni kuna usmjeravaju prema privatnicima, inženjerima radiologije treba platiti za dodatni rad popodne. Jedino tako može se izaći iz ove apsurdne situacije koja donosi dvostruku štetu: skupo plaćeni aparati propadaju i istječe im valjanost, dok građani mjesecima moraju čekati red na pretragu koju na kraju plate privatniku – zaključuje Abveršek.