Zbog sumnje da je riječ o plagijatima, u posljednjih deset dana na Sveučilištu u Zadru dva znanstvena rada – jedan magistarski, a drugi doktorski – vraćeni su autorima.
Iako u upravi Sveučilišta nisu željeli komentirati ove slučajeve, uz ogradu kako je riječ o “manjim nedostacima zbog kojih se radovi vraćaju na doradu”, neslužbeno doznajemo kako se o spornoj doktorskoj disertaciji raspravljalo na posljednjoj sjednici Senata gdje su neki članovi otvoreno izrazili sumnju u plagiranje.
Poplava krivotvorina
Ova dva novootkrivena zadarska slučaja potvrđuju ono što se odavno zna: plagiranje, odnosno prepisivanje tuđeg djela bez citiranja izvornika i krivotvorenje znanstvenih radova na domaćim su sveučilištima sve samo ne iznimka.
Unatoč tome, ne postoje ni zakon ni etičke norme kojima se to regulira, a u statutima sveučilišta i fakulteta te njihovim kodeksima nigdje nije propisana procedura o tome kako postupati kad se utvrdi plagiranje.
Upravo zato, na Odjelu sociologije Zadarskog sveučilišta, gdje su nedavno imali slučaj višeg asistenta koji je prepisao magisterij i doktorat, krenuli su u izradu pravilnika o akademskom nepoštenju. Svi prekršaji, od prikazivanja tuđih djela kao vlastitih, služenja tuđim izvorima bez citiranja do krivotvorenja podataka kod istraživanja strogo će se kažnjavati.
– Plagiranje i krivotvorenje najteži su prekršaji koji se mogu napraviti u akademskoj zajednici, a ovaj pravilnik vrijedi jednako za nastavnike i studente kojima već na prvom predavanju treba dati do znanja da je plagiranje nedopustivo i da će biti sankcionirani, od isključivanja s nastave do oduzimanja prava – kaže Mirko Petrić, viši predavač na Odjelu sociologije koji radi na pravilniku.
– Prije se manje prepisivalo, imali ste nekoliko izvora i znali da svaki stručnjak zna te izvore, ali sada, s pojavom interneta, informacije su dostupnije i prepisivanje je postalo praksa. Međutim, to je dvosjekli mač jer je plagijat sada lakše otkriti – kaže Inga Tomić-Koludrović, pročelnica odjela.
Iako u akademskoj zajednici prema ovoj temi još uvijek postoji mnogo otpora, tolerancija na plagiranje sve je manja.
– U posljednje vrijeme bilježimo sve više slučajeva da se kod ocjenjivanja magisterija i doktorata, ako se utvrdi prepisivanje, u sumnju se počinju dovoditi i sve druge ocjene. To je pozitivan pomak i poruka svima koji misle da je plagiranje normalno – zaključuje Tomić-Koludrović.