ZAGREB – Teško je bilo pratiti nadmetanje u silnoj brizi za građane u ova teška recesijska vremena danas u Saboru. Oporbena Željka Antunović se potrudila čak donijeti i tešku vrećicu prehrambenih proizvoda kako bi demonstrirala kako je danas građanima teško.
– Prošle su godine za isti novac mogli kupiti vrećicu jabuka, danas samo jednu – uzdignula je slavodobitno jabuku u zrak, a potom i sir – prije cijeli, danas “kraći” za četvrtinu, pa i kruh koji se srezao na pola.
Premijera je Sanadera pitala je li svjestan da trećina Hrvata danas jedva spaja kraj s krajem, da četvrtina čak štedi na hrani, da je na Zavodu za zapošljavanje prijavljeno 15.000 nezaposlenih, a do kraja godine se očekuje još 12 tisuća novih.
Nećemo nikud, ali idemo dalje
Premijer Ivo Sanader odgovorio joj je da neće doći do rebalansa proračuna koje traži oporba, jer bi tada došlo do rezanja plaća i mirovina, a za njih su sredstva osigurana kako građani ne bi ispaštali. I odmah potom, kontradiktorno, kazao je kako će do rebalansa proračuna vjerojatno doći, ali negdje oko srpnja. Dakle, poslije lokalnih izbora.
Dragutin Lesar iz HNS-a je tražio da se uopće ne donosi novi Zakon o plaćama državnih službenika, jer bi predviđene povišice značila 700 milijuna kn veći trošak za državu.
Ingrid Antičević Marinović (SDP) se zabrinula što će Vlada uraditi kad banke dignu kamate 13% i počnu građanima-kreditnim dužnicima plijeniti imovinu, Gordana Sabol (SDP) zbog povećane cijene naftnih derivata od 7% koje će opet dovesti do porasta cijena, Željko Jovanović zbog naplate participacija i dopunskog osiguranja, a Milanka Opačić jer nema dovoljno za socijalu.
“Niti glasa čuti nije”
Ali nitko, baš nitko od njih nije predložio da se smanji državna dotacija za aktivnosti političkih stranaka i zastupnika, nego su, naprotiv, sinoć na Odboru za Ustav, Poslovnik i politički sustav, onako potiho kao zadnju desetu točku dnevnog reda, jednoglasno i bez ikakve rasprave i spora među različitim strankama, donijeli odluku da im se ove godine isplaćuje 13% više. Tako će svaki zastupnik – i oporbe i vladajućih i nacionalnih manjina – za svoje političke aktivnosti dobiti umjesto prošlogodišnjih 343.000 kn čak 387.000 kn. Lako se dade izračunati da je to više od 1.000 kuna dnevno. U tom izdvajanju iz proračuna, dakako, nisu plaće saborskih zastupnika. One iznose 16.000 kn, pa su mnogi zastupnici izrazili spremnost da solidarno s građanima koji trpe neimaštinu smanje tu svotu za tisuću, dvije kuna. Čak i ako se odreknu dvije tisuće od plaće, dakle 24 tisuće godišnje, to je tek kapljica spram raskošnih 387.000 kn za političke aktivnosti.