PAG – Udruga iznajmljivača soba i apartmana Grada Paga pokrenula je projekt uređenja Muzeja solarstva što je, barem za sada, najznačajniji događaj u 2009. godini, a ukoliko sve bude u redu, taj bi projekt mogao značiti prekretnicu u načinu vrednovanja baštine općenito, gospodarske, kulturne, jezikoslovne i druge.
Pag će konačno dobiti mjesto na kojem će se, u atraktivnom ambijentu postaviti eksponati koji će svjedočiti o tradiciji proizvodnje soli u Pagu koja se u dokumentima spominje još u 10. stoljeću, no prema povjesničarima, sol se u Pagu proizvodila još u antičko doba. Kroz mnoga stoljeća Pag je živio od soli i za sol, a zahvaljujući proizvodnji soli bio je bogatiji od mnogih drugih sličnih gradova na Jadranu.
Muzej će biti uređen u prvom magazinu. Kako kaže Branko Donadić, predsjednik Udruge iznajmljivača apartmana i soba Muzej solarstva potreban je kako bi se obogatila turistička ponuda Paga, ali i kako bi se sačuvali mnogi stari alati i dijelovi pogona koji sada propadaju, a stoljećima su bili neophodni u proizvodnji soli. Tradicionalni način proizvodnje soli na bazenima napušten je nakon što je izgrađena tvornica soli, a tada su i stari alati i stara postrojenja izgubila svrhu i od tada su prepuštena vremenu i propadanju.
„Ideja o korištenju prvog magazina soli za potrebe muzeja nastala je u prvom redu jer se u tom magazinu već nalazi originalni solanski mlin što je eksponat neprocjenjive vrijednosti. Ostali eksponati koji su se stoljećima koristili u paškom solarstvu, kao što su karijole, lokomotiva, vagoneti i slično, nalaze se u solani i članovi naše Udruge rado se žele uključiti u prebacivanju tih eksponata koji na žalost propadaju. Dobrom prezentacijom oni će biti vrijedan dio muzeja,” kaže Donadić.
Donadić navodi kako u projekt Grad ne bi trebao uložiti nikakva financijska sredstva, već samo dati suglasnost za uređenje jer su stari magazini soli vlasništvo Grada Paga. To je već napravljeno, Poglavarstvo je dalo suglasnost za uređenje Muzeja solarstva.
„Članovi Udruge će sve urediti, a napraviti će čitavu koncepciju razgleda i tumačenja proizvodnje soli na stari način i to na više stranih jezika. Nakon što se Muzej solarstva otvori naša Udruga rado će ga prebaciti Centru za kulturu na upravljanje. S Centrom za kulturu je već dogovoreno da iz svoje foto arhive ustupi muzeju stare fotografije o solarstvu,” kaže Donadić.
Možda bi uređenje muzeja mogla biti dobra prilika da se barem neke građevine u Pagu počnu nazivati svojim pravim imenima koja su izbrisana nakon Drugog svjetskog rata 1945. godine. Uz kulu, most i ostalo i magazini imaju svoja službena imena koja su dobila nakon izgradnje, za liturgije blagoslova.
Nazivi magazina redom od prvog do devetog su: Ferdinand I, Frane Karlo, Frane Josip, Sveti Marko, Sveti Petar, Sveti Pavao, Ivan Krstitelj, Ludovik i Ferdinand Maksimilijan. Muzej solarstva otvorit će se u magazinu Ferdinand. No, u priči o Muzeju solarstva to je za sada ipak sporedna tema.
Uređenjem Muzeja solarstva, o kojem se godinama pričalo, ali se na tome ništa nije radilo, Pag će dobiti znatno više nego što se to u ovome trenutku može procijeniti.