Dva puta je SDP-ova vijećnica Loreta Stipčević problematizirala reklamiranje u povijesnoj jezgri. Pitanje je glasilo, tko naplaćuje i po kojoj odluci naplaćuje naplatu reklama za Veslačkom i za HDZ na Bedemima.
– Za Veslački je okej, ali vi ovdje u odgovoru pišete da sukladno odluci o reklamiranju Grad Zadar nema osnovu za naplatu naknade za reklamne panoe postavljene na zgradi Narodnog lista jer je to nekretnina u privatnom vlasništvu. De facto ispada da kontra odluke o komunalnom redu iz 2019. gdje je zabranjeno plakatiranje i stavljanje reklama na pročelja zgrada, HDZ u strogom centru grada preko spomenika nulte kategorije stavlja svoju reklamu, ustvrdila je vijećnica Stipčević.

Ona je dobila novo tumačenje uz ispriku novog pročelnika za komunalne djelatnosti u pisanoj formi, a nakon čega je, rješenjem komunalnih redara skinut plakat, ali ne i konstrukcija.
Nastavno na odgovor na vijećničko pitanje vijećnici Gradskog vijeća Loreti Stipčević s aktualnog sata 9. sjednice Gradskog vijeća Grada Zadra, u dopuni odgovora očitujemo se kako slijedi:
– Ovim putem se ispričavam što nakon Vašeg prvog upita o reklamnoj poruci na zgradi Narodnog lista, nisam podrobnije i detaljnije razradio navedenu problematiku.

Naknadnom provjerom utvrđeno je da Grad Zadar nije izdao dozvolu za postavljanje predmetne reklamne poruke sukladno Odluci o reklamiranju na području Grada Zadra („Glasnik Grada Zadra” br. 8/23).
Budući da se na predmetnu reklamnu poruku, postavljenu na privatnoj nekretnini, primjenjuju odredbe Odluke o reklamiranju na području Grada Zadra, ista se smatra reklamnim platnom koje se sastoji od konstrukcijskog okvira i PVC platna, a ne reklamnim panoom plakatom, te za njezino postavljanje ne postoji obveza donošenja odluke od strane Gradonačelnika.
Člankom 41. navedene Odluke dopušteno je postavljanje reklamnog platna u prvoj zoni, uz poštivanje propisanih uvjeta. Uz zahtjev za odobrenje postavljanja predmetnog platna potrebno je priložiti glavni projekt, dokaz o vlasništvu te suglasnost Konzervatorskog odjela u Zadru, nakon čega se, po udovoljavanju svim uvjetima, donosi rješenje.

Kako je provjerom utvrđeno da u predmetnom slučaju nisu zadovoljeni svi propisani uvjeti te da ne postoji valjano odobrenje nadležnih gradskih službi za postavljanje predmetnog reklamnog platna na navedenoj nekretnini, Komunalno redarstvo izdalo je vlasniku nekretnine rješenje o uklanjanju do udovoljenja uvjetima propisanima važećom Odlukom o reklamiranju, napisano je u odgovoru na pitanje vijećnice.
Kako su neki mediji tražili odgovor od Ministarstva kulture, a nisu ga dobili, bit će prije i da su konzervatori tom zajedničkom aktivnosti, prekrili svoju odgovornost. Jer komercijalno oglašavanje je zabranjeno u u kulturno-povijesnoj cjelini.
















