U ponedjeljak ujutro je u Saboru otvorena knjiga žalosti za predsjednika Sabora Borisa Šprema, u koju se prvi upisao predsjednik RH Ivo Josipović.
“Boris Šprem, predsjednik Hrvatskog sabora, bio je izuzetan političar i državnik, bio je dobar čovjek i iskren prijatelj. Tužan zbog gubitka velikog čovjeka i prijatelja, izražavam sućut Hrvatskom saboru i svim zastupnicima koji su izgubili predsjednika koji je cijeloj Hrvatskoj bio na ponos.
Izražavam sućut i obitelji Borisa Šprema, njegovim prijateljima i svima koji su ga voljeli. A takvih je puno.
Mnogi su ga poštivali i voljeli kao političara i kao čovjeka jer je bio domoljub, staložen i koncilijantan, istinski humanist, uvijek otvoren svima bez obzira na njihov društveni i politički položaj, spreman u sugovorniku vidjeti, prije svega, osobu dostojnu poštovanja.
Privlačio je svojom vedrinom i optimizmom, koji ga nije napuštao ni u teškim trenucima njegove bolesti.
Njegove ljudske vrline krasile su i njegov politički rad. Bio je krajnje odgovoran, znajući težinu javno izgovorene riječi, koje je uvijek birao neovisno o tome je li razgovarao s političkim istomišljenicima ili suparnicima. Svojim vrlinama oplemenio je javni život i sve nas koji smo imali čast i radost živjeti s njim.
S poštovanjem i ljubavlju uvijek ću se sjećati Borisa Šprema, dobrog čovjeka i prijatelja, predsjednika Hrvatskog sabora”, napisao je u knjigu žalosti predsjednik Josipović.
I premijer Zoran Milanović upisao se u knjigu žalosti za predsjednika Sabora Borisa Šprema.
“Dragi Boris, nikada neću zaboraviti tvoj optimizam i dobrodušnost. U ovih desetak godina našeg poznanstva i prijateljstva, puno toga nas je zbližlo. Nedostajat ćeš puno”, napisao je premijer Milanović.
U knjigu žalosti upisali su se, među ostalima, potpredsjednici Vlade Milanka Opačić i Neven Mimica, potpredsjednici Sabora Josip Leko i Nenad Stazić te ministar rada i mirovinskog sustava Mirando Mrsić.
“Nema rječi kojima se može opisati tuga i praznina koja je nastala tvojim odlaskom. Bio si veliki borac za principe, pravdu i toleranciju”, napisala je u knjigu žalosti Milanka Opačić.
Nakon što se upisao u knjigu žalosti, Mimica je novinarima rekao kako tridesetak godina koje je proveo s Borisom Špremom ostavlja nadu u ono što su zajednički radili, “a to je da može biti bolji, drugačiji i pošteniji svijet”.
“Pamtit ću ga kao dobrog čovjeka. Prekrasan čovjek, čovjek blagog osmjeha i dobre volje prema svima, čovjek tolerancije. Svi mi za života gradimo nekakav hram, a njegov hram je hram dobrote i ljudskosti, hram pravednosti i poštenja. Po tome ćemo ga pamtiti”, rekao je o Borisu Špremu Stazić.
U knjigu žalosti upisali su se i predsjednica Ustavnog suda Jasna Omejec i predsjednik Vrhovnog suda Branko Hrvatin.
“U ovo zahtjevno vrijeme, rijetki su ljudi koji su ostali na svom životnom i profesionalnom putu, znajući da je taj put i pravedan i pošten”, rekao je o Špremu Hrvatin.
Među oporbenim političarima, u knjigu žalosti prva se upisala zastupnica HDZ-a i bivša premijerka Jadranka Kosor, koja smatra da je smrću Borisa Šprema hrvatski politički život ostalo bez jednog od najboljih ljudi.
“Bio je čovjek koji je dokazao svojim političkim radom da politika može biti častan i pošten posao i u tom smislu je podigao ljestvicu. Gospodin Šprem je pokazao da nema predrasuda prema drugima i drugačijima i prema svima je nastupao otvorenog srca, dakako čvrsto braneći svoja stajališta, ali dopuštajući da svatko ima onaj pravi demokratski prostor”, kazala je Kosor.