USKOK je priopćio kako je od nadležnih pravosudnih tijela Sjedinjenih Američkih Država zatražio dostavu dokumentacije o predmetu Pfizer i podmićivanju liječnika u Hrvatskoj. Zatražena je tužba protiv tvrtke Pfizer te sporazum o nagodbi koji je ta tvrtka sklopila s američkim nadležnim pravosudnim tijelima, kao i dokumentacija na temelju koje je američko tužiteljstvo podiglo tužbu, odnosno dokumentacija koja se odnosi na podmićivanje liječnika u Hrvatskoj.
Naime, američki farmaceutski div Pfizer mora platiti oko 60 milijuna dolara zbog optužbi za podmićivanje liječnika i zaposlenih u zdravstvu u nekoliko zemalja, među kojima je i Hrvatska. Nagrađivani su i liječnici u Rusiji, Bugarskoj, Kazahstanu, Srbiji, Češkoj, Kini i Italiji. Tvrtka se o iznosu nagodila s američkim ministarstvom pravosuđa. Riječ je o događajima od 1997. do 2001. Pfizer je visokopozicionirane liječnike, koji su pomogli u plasiranju lijekova upravo te tvrtke, nagrađivao posebnim bonusima.
Mito i korupcija, poručio je, nespojivi su s liječničkom profesijom
Ministar zdravlja Rajko Ostojić rekao je za Hrvatski radio da je upravo zbog iskorjenjivanja takve prakse osnovana Hrvatska agencija za lijekove i medicinske proizvode. Iz Ministarstva poručuju kako su hrvatski liječnici vrlo odgovorni i savjesni u liječenju svojih pacijenata te nije dobro da se većina stigmatizira zbog nezakonitih radnji malog broja privilegiranih liječnika. Predsjednik Hrvatske liječničke komore dr. Hrvoje Minigo izrazio je žaljenje što su se na popisu našli i hrvatski liječnici, iako se, kazao je, još ne zna o kojim je točno imenima riječ. Mi kao Liječnička komora možemo, nakon pravomoćne sudske presude, provesti disciplinski postupak protiv počinitelja, pojasnio je. Mito i korupcija, poručio je, nespojivi su s liječničkom profesijom, naglasio je.
HZZO će surađivati u svim istražnim radnjama
HZZO je u današnjem priopćenju pozdravio raščišćavanje afere Pfizer i najavio da će surađivati u svim istražnim radnjama. Iz HZZO-a naglašavaju kako je praksa odobravanja lijekova trenutno na neusporedivo višem stupnju transparentnosti. Naime, od prije dvije godine sve tvrtke koje daju prijedloge za uvrštenje lijekova na liste obavezno moraju potpisati Ugovor o etičkom oglašavanju lijekova. Tim se ugovorom tvrtkama brani poticanje liječnika na propisivanje lijeka uz nagrađivanje u novcu ili drugim oblicima imovinsko-materijalne koristi, brane se promocije lijekova koje uključuju tvrdnje nedokazane znanstvenim istraživanjima, te ih se obvezuje da stručni skupovi koje organiziraju imaju primarno stručni karakter.