Traje potraga za više od 40 nestalih nakon teške pomorske nesreće – nasukavanja kruzera Costa Concordia. Spasioci su uspjeli izvući bračni par iz Koreje i još jednog putnika koji su ostali zaglavljeni u kabini.
U nesreći su poginule tri osobe, 42 su ozlijeđene. Među njima nije niti jedan od 120 naših putnika. Oni su tijekom noći počeli stizati u Hrvatsku.
Kapetan Francesco Schettino, kojemu je tužiteljstvo nakon ispitivanja odredilo pritvor, branio se da je brod udario u stijenu koja nije upisana u nautičke karte, što obalna straža odbacuje. On i njegov prvi časnik uhićeni su zbog sumnje u višestruko ubojstvo.
Kapetan je napustio brod prije evakuacije zadnjih putnika, izjavio je tužitelj zadužen za istragu na tv postaji SkyTG24. Tužitelj je kazao da ruta kojom je brod plovio nije bila dobra, dodajući da je kapetan bio u kapetanskoj kabini te je stoga odgovoran za operacije.
Iz hrvatskog ministarstva vanjskih poslova potvrdili su da nitko od hrvatskih državljana nije stradao. Preko jedne agencije na kruzeru ih je putovalo stotinjak.
Tijekom noći na nedjelju u Hrvatsku se se vratila 102 hrvatska državljana, doznaje se u ministarstvu vanjskih i europskih poslova.
Prve izjave hrvatskih putnika prisjelih u domovinu pogledajte u drugom videoprilogu.
Prijeti i ekološka katastrofa
Da je dubina bila veća, vjerojatno bi brod potpuno potonuo. Naime, rupa na trupu broda široka je oko 70 metara. Uzrok ove strašne havarije vjerojatno je ljudski faktor.
Brod je nagnut čak 80% i naslonjen je na grebem na koji se nasukao. Operacija njegovog izvlačenja predviđena je za tri dana. S obzirom na njegov položaj velika je opasnost da bi do tada mogao skliznuti s grebena u dublje more i skroz potonuti. Velika je to ekološka opasnost jer se na kruzeru nalazi čak 2300 tona nafte.
Nesreća se dogodila u petak navečer kada je Costa Concordia, prevozeći 4229 osoba, udarila u stijenu u blizini otoka Giglia. Kapetan broda se približio otoku Gigliu i udario u stijenu koja se zabila u lijevi bok broda zbog čega se brod nagnuo i u njegov je trup za nekoliko minuta prodrla golema količina vode.
Kruzer dug 290 metara s 4234 putnika i članova posade, među kojima 52 djece mlađe od 6 godina, isplovio je iz Savone na krstarenje Sredozemljem. Nakon udarca nastala je panika. Pretpostavlja se da su putnici skakali s broda i preminuli od hipotermije jer je more bilo prehladno.
Tijekom dramatične noćne akcije spašavanja u kojoj su sudjelovali i helikopteri, pronađeni putnici i članovi posade prebačeni su na sigurno.