Sanacija bazena s ostacima crvenog mulja i lužine zaostalih od nekadašnje tvornice glinice kraj Obrovca ušla je u samu završnicu nakon skoro četiri godine naporna rada.
Praktički više nema opasnosti ne samo za neposredni okoliš nego i za Zrmanju i Novigradsko more. I to upravo u vrijeme kad u Mađarskoj zbrajaju štete od katastrofalnog proboja crvenog mulja iz bazena na okolna sela, i kad se u nekim našim medijima objavljuju katastrofične snimke (snimljene prije početka sanacije) o opasnosti crvenog mulja iz bazena kraj Obrovca.
– U potpunosti je onemogućena bilo kakva emisija crvenog mulja u okoliš iz oba bazena, nema više kontakta lužine i crvenog mulja, a upravo smo prepumpali i svu ostatnu lužinu iz malog bazena u veliki u kojem će se dovršiti postupak isparavanja, kaže Miho Zrnić, vlasnik zadarske tvrtke “Odlagališta i sirovina”, koja se na javnom natječaju 2006. godine izborila za ovaj posao koji financira Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.
U malom bazenu je ostalo oko 35 tisuća prostornih metara crvenog mulja koji će se prekriti slojem nepropusne gline kamenom debljine dva metra. U velikom bazenu crveni je mulj prekriven kamenom već oko dvije godine, u tijeku je samo još postupak isparavanja oko 300 tisuća prostornih metara lužine, što zavisi od količine kiša.
– Mulj u velikom bazenu pobijedili smo kad smo bazen nasipom podijelili na pola, a onda ga okružili i prekrili, iako se stalno izmicao, objašnjava Zrnić strategiju sanacije.
Za natrpavanje bazena utrošeno je oko milijun prostornih metara kamena i građevinskog otpada dovezenog sa širega zadarskog područja. Kao prvi korak u sanaciji koja se u fazama odvija kroz pet godina podignut je zaštitni zid oko bazena da bura više ne raznosi lužinu, dodatno je zaštićen sto metara široki kameni nasip.
Efekti sanacije već su vidljivi na okoliš jer nigdje više nema crvene prašine, raslinje u okolnom kamenjaru se ponovno zazelenjelo, zaselak Maričići na par kilometara od bazena više ne strepi od svake jače bure koja je prije nosila kapljice lužine.
No sada je kiselost lužine znatno smanjena, predviđa se da će uskoro pasti na razinu dozvoljene kiselosti, odnosno da će postati potpuno bezopasna.
Prema ugovoru s Fondom, “Sirovina” ima rok do konca 2011. za dovršetak sanacije obaju bazena na koju je već potrošeno oko 80 milijuna kuna.
Zanimljivo je da su u općini Jasenice, na čijem se terenu nalaze bazeni, već spremni planovi da se na toj površini postave fotonaponski paneli, odnosno instalira solarna elektrana.
Zanimljivo je da crveni mulj nije na listi opasnih otpada, a lužina jeste. Opasna je kombinacija, pogotovo ako je velika kiselost lužine.