UGLJAN – Završena su arheološka istraživanja u i oko crkve sv. Hipolita i Kasijana na predjelu Varoš, koje je od devetog rujna provodila tvrtka “Arheolog”. Istraživanja je financiralo Ministarstvo kulture u svrhu obnove objekta. Ova crkva se u dokumentima prvi puta spominje 1374. godine, no po svemu sudeći njeno je postanje mnogo starije.
– Ovo su prva istraživanja ove crkve u kojemu su otvorene su tri sonde. Možemo reći da su najvažnija odkrića starokršćanska apsida, originalna podnica unutar apside i najvjerojatnije pripadajućeg oltara koji je sagrađen od rimskih, odnosno antičkih ili nešto kasnijih spolija koji otkriven in situ, što je jako rijetko, kazala nam je arheologinja Vedrana Glavaš, od koje saznajemo da je u istraživanjima otkrivena i srednjovjekovna apsida koja je, međutim, devastirana izgradnjom sakristije u završnoj inačici crkve.
– Uokolo crkve otkriveno je dosta grobova, odnosno ukupno deset kosturnica koje su sadržavale od jedan do tri, ponegdje i više ostataka pokojnika. Riječ je o novovjekovnim grobovima i nalaza ima malo. Pronađene su dvije krunice s medaljonima koje su bile omotane oko ruku. Kad se medaljone očisti i konzervira, moći će ih se prilično dobro datirati, rekla nam je Vedrana Glavaš. Zasad se smatra da grobovi potječu iz osamnaestog i devetnaestog stoljeća.
U neposrednoj blizini objekta otkriveni su i ostatci temeljnog zida koji bi mogao biti dio nekadašnje starokršćanske crkve, a na pročelju nadpis koji još valja proučiti. Kako nam je kazao arheolog Damir Martinov, voditelj radova, najvjerojatnije je riječ o glagoljskom nadpisu koji bi mogao sadržavati i pripadajući crtež. Martinov i Glavaš su nam kazali kako bi bilo veoma dobro da se istraživanja kod crkve sv. Hipolita i Kasijana nastave iduće godine, s obzirom da iznimno rijedak nalaz starokršćanskog oltara in situ upućuje da bi se na ovom lokalitetu moglo doći do još zanimljivih nalaza.