Svjetski dan životinja obilježava se svake godine 4. listopada s naglaskom na jedinstven odnos ljudi i životinja i važnost životinja u našem životu. Ovaj dan je izabran za svjetski dan životinja zato što se na taj dan slavi i Franjo Asiški, ljubitelj prirode i glavni svetac za životinje i okolinu. Mnoge crkve širom svijeta obilježavaju nedjelju najbližu ovom danu uz blagoslove za životinje.
Prvi se put Dan životinja obilježio 1931. tijekom konvencije ekologa u Firenci kako bi se upozorilo na ugrožene životinje, a prerastao je u događaj posvećen svim životinjama. Udruge za zaštitu životinja diljem svijeta obilježavaju taj dan kako bi upozorile ljude na probleme životinja te ih potaknule na razmišljanje o svojem odnosu prema njima.
Po podacima svjetskih organizacija, svaki dan nestanu stotine životinjskih vrsta, a najugroženije su morske kornjače, gorile, pande, slonovi, kitovi, tigrovi… Životinje uglavnom ugrožava čovjek. U svijetu je poznato oko 1,9 milijuna vrsta, a pretpostavlja se da ih je gotovo stotinu puta više.
Hrvatska – jedna od najbogatijih
Hrvatska je jedna od najbogatijih europskih zemalja po biološkoj raznolikosti. Velika raznolikost kopnenih, morskih i podzemnih staništa rezultirala je bogatstvom vrsta i podvrsta te znatnim udjelom endema.
U Hrvatskoj je poznato 38.000 vrsta, a pretpostavlja se da je taj broj znatno veći, od 50.000 do više od 100.000. Primjerice, u posljednjih nekoliko godina registrirano je 199 novih svojta kopnenih beskralježnjaka, 205 slatkovodnih i 20 svojta morskih beskralježnjaka. Otkrivene su i tri nove vrste riba.
U Hrvatskoj obitava velik broj životinjskih svojta ugroženih u Europi, što je povezano s očuvanim staništima. Po podacima Državnog zavoda za zaštitu prirode, ugrožene su svojte kralježnjaka, leptira, vretenaca, špiljske faune, obalčara i trčaka. Na temelju Zakona o zaštiti prirode divlje vrste proglašavaju se strogo zaštićenima i zaštićenima zbog njihove ugroženosti i međunarodnih ugovora koje je Hrvatska potpisala. Kršenje zakona kažnjivo je od tisuću do milijun kuna.
U Hrvatskoj je strogo zaštićen velik broj vrsta iz skupine sisavaca, poput vuka i risa, sve vrste šišmiša, dvije vrste dupina u Jadranu, te sve vrste dupina i kitova koji se u njemu slučajno zateknu, zatim velik broj ptica, gmazova, kornjača, vodozemaca, slatkovodnih i morskih riba, obalčara, trčaka, leptira i vretenaca.













