ZAGREB – Hrvatska je bliže Europskoj uniji. Tim su naslovom jedne švedske novine sažele trenutačni pogled europske 27-ice na pregovore Zagreba i Ljubljane. Optimizam oko mogućeg skorog dogovora o granici i o deblokadi pristupnih pregovora u Stockholmu su širili i šefovi diplomacije Hrvatske i Slovenije, ali i švedski domaćin Carl Bildt i povjerenik Olli Rehn.
No, pojedinosti formule o kojoj se pregovara jos nisu procurile, tako da nisu potvrđena ni opovrgnuta nagađanja nekih europskih diplomata da bi rješenje moglo uključivati i povlačenje nekih hrvatskih dokumenata iz pristupnog paketa, ali i zajedničku upravu u Piranskom zaljevu u razdoblju od 20 do 50 godina.
Pomak prema rješenju graničnog spora i deblokadi pregovora dovoljan je da Zagreb i Ljubljana s nekim pojedinostima napokon upoznaju zemlju predsjedateljicu, Švedsku. Formula koja bi trebala zadovoljiti obje drzave, zasad je poznata samo čelnicima hrvatske i slovenske vlade te uskom timu stručnjaka oko šefova diplomacije.
Vjerujem da ćemo vrlo skoro riješiti pitanje blokade i da će Hrvatska nastaviti i u vrlo skoro vrijeme završiti pregovore, izjavi je ministar Gordan Jandroković.
Švedsko je predsjedništvo spremno pomoći objema stranama, bude li to potrebno. No, sada su vrlo zadovoljni što to činimo sami i smatraju uspjehom to što ne trebamo pomoć treće strane, izjavio je slovenski ministar vanjskih poslova Samuel Žbogar.
Pravila tihe diplomacije, postavljena nakon promjene na čelu hrvatske Vlade, neće se omekšati sve do konačnog dogovora. A on je moguć možda već i do kraja rujna, najavljuju diplomati.
Ohrabrujem obje strane da nastave dijalog. Postojanje novog ozračja na sastancima premijera i ministara ohrabruje me i tomu ne namjeravam za sada ništa dodati, izjavio je Carl Bildt, švedski ministar vanjskih poslova.
Hrvatska je u Stockholmu pohvaljena za napredak u području pravosuđa i za privatizaciju brodogradilišta.
Prema optimističnim procjenama, cijena desetomjesečne slovenske blokade pregovora mogla u završnici značiti 3-4 mjeseca odgode kraja pristupnog posla Hrvatske i Unije, dosad najavljivanog za kraj ove godine.
Slovenija je blokirala hrvatske pregovore nastojeći dobiti od Hrvatske izravan pristup svojih teritorijalnih voda s međunarodnim vodama, a u tom bi slučaju Hrvatska prestala graničiti s Italijom. Slovenski ministar Samuel Žbogar rekao je kako je vrijeme da se nakon 18 godina riješi granično pitanje. Na pitanje zašto Slovenija inzistira da se to pitanje riješi sada pred ulazak Hrvatske u EU, Žbogar nije htio izravno odgovoriti, rekavši da bi se tako vratili u fazu prijašnjih rasprava, što ne bi pomoglo pregovorima koji se trenutačno vode.
Hrvatsko Ministarstvo vanjskih poslova i europskih integracija opovrgnulo je informaciju, koju je objavila njemačka novinska agencija dpa da Zagreb i Ljubljana pregovaraju o uspostavi zajedničke uprave u Piranskom zaljevu na razdoblje od 20 do 50 godina.