ZADAR – Zadrani kao da baš i nisu previše svjesni ili kao da su zaboravili na blago u srcu svoga grada, ustvrdile su benediktinke, čuvarice stalnog izložbenog postava “Zlato i srebro Zadra.”
– Ima dosta Zadrana koji nikad nisu posjetili SICU. Najviše ovamo dolaze Francuzi i mislim da je to zahvaljujući Routardu, vrlo kvalitetnom turističkom vodiču na francuskom jeziku u koji je uvrštena ova Zbirka. Talijani dolaze jako slabo, jedna grupa cijelo ovo ljeto. Tu i tamo “kapne” neki Nijemac ili Nizozemac.
Dolaze i naši ljudi koji žive u inozemstvu. Ove godine primijećujem manje posjetitelja nego lani. Fale gosti s kruzera kojih je prošle godine bilo puno više. Uglavnom, pojačani posjeti počinju od Uskrsa kad ovamo pa sve do lipnja dolaze školske ekskurzije, a u srpnju i kolovozu zamijene ih turisti. Mislim da cijene ulaznica nisu problem. Za odrasle ulaznica košta 20 kuna, za djecu 10 kuna, a za mlađe od 10 godina karta je besplatna. Kad je riječ o grupama, onda su spomenute cijene dvostruko niže, informirala nas je sestra Benedikta.
Ona ističe da su ona i njezine ostale časne sestre koje su zadužene za SICU, posjetiteljima na raspolaganju za sve informacije. I to na pet jezika – hrvatskom, enegleskom, francuskom, talijanskom i njemačkom. Pokazuje i rukotvorine benediktinki koje se kao suveniri prodaju na ulazu.
– Izrađujemo krunice od različitih materijala; zatim su tu osim klasičnih krunica i one u obliku narukvica ili prstenova. Označivači za knjige s fotografijama Zadra i herbarijem iz našeg vrta, čestitke te suveniri s religioznim i motivima Zadra u različitim materijalima, govori sestra Benedikta.















