ZADAR – U Hrvatskoj kazališnoj kući Zadar danas je u organizaciji Matice Zadrana održana tribina na temu „Zadarski grafiti – kultura, supkultura ili vandalizam". Iako je odaziv Zadrana bio slab, rasprava je bila kvalitetna i dugotrajna. Zanimljivo je kako na tribinama nije bilo grafitera, a unatoč pozivu koji je odaslan na adrese svih zadarskih osnovnih i srednjih škola u HKK se nije pojavio niti jedan predstavnik niti jedne obrazovne ustanove.
Prof.dr. Erma Ivoš Nikšić grafiterstvo je definirala ovako:-To je oblik javnog komuniciranja onih ljudi koji se suočavaju sa deficitom komunikacije.
Osvrnuvši se na naslov tribine rekla je kako je glavni problem izostanak kulture i poručila:
-Ako grafitašima nije svet kulturni spomenik, crkva, privatno vlasništvo, javno dobro, Zadar kao grad u kojem živimo, onda zapravo što oni rade ovdje? Neka barem učine nešto originalno za svoj grad.
Prof. dr. Vera Čubela Adorić je govorila o motivima grafitera istaknuvši kako je zbog anonimnosti malo pozornosti posvećeno individualnoj motivaciji.- Danas je situacija bolja nego prije desetak godina jer na internetskim forumima grafiteri govore što su zapravo željeli postići. Treba skrenuti pozornost na sintagmu „htio sam" ona ukazuje na postojanje namjere da se učini suprotno onome što je propisano. Reakcija je to na zabranu, na ograničenost slobode izražavanja
Iako je izlaganje pomoćnika pročelnika za gospodarstvo i komunalne poslove Grada Zadra Ante Babića bilo kratko, jer zakonska regulativa ostavlja malo prostora komunalcima za akciju, najveći broj upita građana i novinara bio je upućen baš njemu. Evo nekoliko primjera; hoće li se i kada grafiterima čija djela nisu tek našarane poruke omogućiti da svoju kreativnost iskazuju na određenom prostoru; zbog čega se ne pokreću prijave protiv nepoznatih počinitelja kad je veliki broj grafita ispisan po objektima u vlasništvu Grada i gradskih poduzeće, a po slovu zakona ništa se nije dogodilo ako vlasnik ne reagira; što je sa strojem poduzeća Čistoća čija je zadaća brisati grafite i koliko stoji sat njegove uporabe; što je potrebno učiniti da se obrišu grafiti koji veličaju fašizam, a kojih je u slide show prezentaciji viđeno poprilično…Konkretni su odgovori izostali.Načelnik 1. policijske postaje Saša Smajić je pak rekao kako tijekom protekle godine nije stigla niti jedna prijava od strane građana da su im fasade oštećene ispisivanje grafita što svakako iznenađuje jer, ili građani ne cijene svoju imovinu ili ne vjeruju sustavu.
Na kraju tribine organizatori su je povali mlade i kreativne grafitere da im se jave ne bi li zajednički pronašli rješenje kojim bi ih se distanciralo od onih koji svojim „radom" narušavaju sliku grada.